Izvor: Vesti-online.com, 01.Sep.2015, 12:30 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Misteriozno pismo s Uskršnjeg ostrva
Rapa nui jezik ili rongorongo znaci su otkriveni na Uskršnjem ostrvu. Pronađeni su u 18. veku, pretpostavlja se da su ih koristili prvi stanovnici ovog ostrva. Osim ovog pisma, nisu pronađeni drugi tragovi pisanja, a evropski kolonijaši su brojne predmete na kojima su pronašli natpise s ovim misterioznim pismom, proglasili paganskim običajem stanovnika Uskršnjeg ostrva.
Mnogi naučnici su pokušali da dešifruju pismo, ali, do danas, niko to nije uspeo. Znaci ovog pisma su >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << sastavljeni iz silueta biljnih, ljudskih, životinjskih i geometrijskih oblika, a pisano je u naizmeničnim pravcima pa je to, dodatno, komplikovano za dešifrovanje.
Predmeti s natpisima se danas nalaze kod nekih kolekcionara, kao i u muzejima koji su ih, svojevremeno, otkupili od kolonijaša koji su ih rasprodavali. Samo 26 drvenih pločica na kojima je sačuvan ovaj jezik postoji i danas, a njegovo značenje će tek biti otkriveno.
Nastavak na Vesti-online.com...











