Izvor: Blic, 22.Jan.2005, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mirišljavi i sveži začini

Mirišljavi i sveži začini

Začini i začinsko bilje neizostavni su sastojci mnogih jela, oni ih obogaćuju, oplemenjuju, dodaju ili ojačavaju aromu i svakako doprinose ukupnom izgledu posluženog jela. Ako ih sami gajite, biće vam uvek pri ruci.

Imati baštu od začinskog bilja u kuhinji veoma je moderno. Nanu, ruzmarin, bosiljak, peršun, mirođiju, origano, timijan, majčinu dušicu itd, sve to možete lako da negujete. Ovu praksu je proslavio Džejmi Oliver, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << čije smo serijale kuvanja svi pomno pratili na televiziji. Sve o tome kako se bira, seje i gaji začinsko bilje pronašli smo u 'Larusovoj enciklopediji vrtnog i sobnog bilja', koju je kuća 'Mono i Manana' objavila prošle godine u SCG.

Vrt mirisa

Ideja o bašti u kući je zabavna i sasvim moguća, ukoliko postoji veoma svetli prozor, da se začinske trave i biljke gaje upravo u vašoj kuhinji ili na terasi. Proleće je najbolje godišnje doba za sejanje biljaka. A vi treba da uradite sledeće. Rezervišite mali osvetljeni prostor u kući koji ne dobija direktno sunčeve zrake. Ako sejete kupovno seme, prvo pročitajte uputstvo na ambalaži. Jednostavnim jezikom navedena su posebna svojstva semena (da li seme klija na svetlosti ili u tami, koja je temperatura klijanja, koje je vreme povoljno za klijanje i sl.). Pripremite činije, vedrice i tablete sabijenog treseta (mogu se naći u bolje snabdevenim cvećarama). Veoma je bitno da uvek koristite uvek savršeno čiste posude, kako biste sprečili svako prenošenje oboljenja. Već korišćene saksije operite razblaženim rastvorom varikine, isperite i pustite da se potpuno osuše. Za sitna zrna koristite zdele, a za velika zrna pojedinačne vedrice i busenje. Napunite saksije i zdele humusom ili mešavinom jednakih delova humusa i rečnog peska ili humusa i treseta, paravnajte i lagano sabijte površinu daščicom.

Nega posle sejanja

Vodite računa da humus uvek bude dovoljno vlažan. Najbolje bi bilo da za zalivanje koristite vodu temperature prostorije. Čim seme proklija, provetravajte, održavajte vlažnost i posebno obezbedite dobru osvetljenost za tek proklijale izdanke. Dobra osvetljenost bez direktnog sunca je opšte pravilo. Nedovoljna osvetljenost se ispoljava preko požutelih i bolešljivih izdanaka. S druge strane, direktno sunce može da nanese opekotine ili da dovede do sušenja osetljivih biljaka koje su tek formirale koren. Mali sto, postavljen do prozora (koji je npr. okrenut ka istoku) ili prozorska ivica dobro su rešenje. Treba da znate da svakodnevno morate da kontrolišete vlažnost humusa, pa je najbolje da vaše biljke budu u visini očiju. Biljke treba da se obnavljanju najmanje dva puta godišnje, jer je njihov životni vek ograničen. Biljana Tasić

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.