Mire se Obrenovići i Karađorđevići?

Izvor: B92, 11.Jun.2013, 22:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mire se Obrenovići i Karađorđevići?

Beograd -- Krunski savet dinastije Obrenović, pozdravio je dolazak Aleksandra i Katarine Karađorđević na grob kralja Aleksandra i kraljice Drage, i pozvao ih na pomirenje.

U saopštenju Krunskog saveta dinastije Obrenović se navodi da su vence i cveće na grob ubijenog kraljevskog para položili i potomci dinastije Obrenović.

Dostarešina Krunskog saveta dinastije Obrenović Vidan Bogdanović je rekao da je dolazak Karađorđevića povodom obeležavanja 110 godina od smrti >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << kraljevskog para Obrenović korak napred za pomirenje dve kraljevske porodice.

On je pozvao predstavnike dinastije Karađorđevića da otpočne proces pomirenja.

Kralj Aleksandar Obrenović i kraljica Draga ubijeni su u Beogradu u majskom prevratu 29. maja 1903. godine, odnosno 11. juna po sada važećem kalendaru.

Oni su prvo sahranjeni u staroj Crkvi Svetog Marka, koja je porušena tokom Drugog svetskog rata, da bi njihovi zemni ostaci bili kasnije preneti u kriptu novoizgrađene Crkve Svetog Marka, gde su i danas.

Dve nedelje posle ubistva, Ustavotvorna skupština i Senat izabrali su za kralja Srbije princa Petra Karađorđevića, pradedu princa Aleksandra. Kralj Petar je krunisan je 21. septembra 1904. godine u Sabornoj crkvi.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Savet Obrenovića poziva Karađorđeviće na pomirenje

Izvor: NoviMagazin.rs, 11.Jun.2013

Krunski savet dinastije Obrenović, koji više od 20 godina obeležava dan ubistva kralja Aleksandra i kraljice Drage, pozdravio je današnji dolazak princa Aleksandra i Katarine Karađorđević na njihov grob, i pozvao ih na pomirenje.

Nastavak na NoviMagazin.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.