Ministarstvo: Netačno da Srbija ima rekordnu nezaposlenost

Izvor: Blic, 02.Jul.2011, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ministarstvo: Netačno da Srbija ima rekordnu nezaposlenost

BEOGRAD - Ministarstvo finansija Srbije saopštilo je danas u Beogradu kako nije tačno da je u našoj zemlji rekordna nezaposlenost u regionu, već ona u Srbiji u poslednja tri meseca raste.

Reakcija Ministarstva finansija je usledila zbog sve učestalijih špekulacija u javnosti u vezi sa stopom nezaposlenosti i zaduženosti Srbije.

U saopštenju se navodi da su podaci o rastu zaposlenosti konzistentni sa onim o povećanju nezaposlenosti, pošto se potonji odnose na >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << rast u periodu oktobar 2010 - april 2011.

Rast zaposlenosti je zabeležen u periodu mart - maj 2011, istaknuto je u saopštenju.

Kad je reč o zaduženosti, Vlada je prošle godine uvela zakonsku obavezu poštovanja fiskalnih pravila, koja ograničavaju zaduženost na niskom nivou od 45 odsto ukupnog društvenog proizvoda (BDP), što se u praksi i poštuje.

"Da podsetimo, željeni nivo zaduženosti zemalja EU" je 60 odsto BDP-a, ali je u praksi mnogo viši - u proseku 80 odsto, pri čemu u Francuskoj 82 odsto, Nemačkoj 83 odsto, Belgiji 87 odsto, Italiji 119 odsto i konačno Grčkoj 143 odsto, tako da nema govora o dužničkoj krizi u Srbiji", navodi Ministarstvo.

U saopštenju se dalje navodi da su ekonomsku politiku zemlje u vreme trajanja krize, relevantne međunarodne institucije ocenile kao izuzetno uspešnu, što je potvrđeno i nedavnim povećanjem kreditnog rejtinga zemlje.

"Svi ekonomski pokazatelji ukazuju da je Srbija izašla iz krize i da ćemo u aprilu 2012. godine živeti bolje nego danas", navodi se u saopštenju.

U tom smislu se podseća da je industrijska proizvodnja u prvih pet meseci veća za 5,1 odsto nego u istom periodu 2010.

Izvoz za prvih pet meseci je 25,8 odsto ili za milijardu evra veći, BDP za prvi kvartal veći je za 3,4 procenta u odnosu na prvi kvartal 2010, a Međunarodni monetarni fond je revidirao projektovani rast BDP Srbije u 2012. i podigao ga sa četiri na 4,5 odsto.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.