Ministarka: Apoteke su krive

Izvor: B92, 17.Maj.2013, 23:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ministarka: Apoteke su krive

Beograd -- Ministarka zdravlja Slavica Đukić- Dejanović kaže da Apotekarska ustanova Beograd nije poštovala zakon, i u tom postupanju ima elemenata krivične odgovornosti

"Od Grada Beograda, osnivača Apotekarske ustanove 'Beograd', tražiću da mi objasne kako je moguće da insulina ima svuda sem u njihovim apotekama, i šta preduzimaju po tom pitanju. Nisu poštovali Zakon o javnim nabavkama i tu ima elemenata krivične odgovornosti", izjavila je ministarka zdravlja Slavica Đukić >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Dejanović za subotnje izdanje dnevnika "Danas".

Ona je iznela ocenu i da nestašica insulina u državnim apotekama u Beogradu govori da se "one ne pridržavaju osnovnih zakonskih načela da se ne bave delatnošću u skladu sa zakonom".

"Apotekarska ustanova 'Beograd' očigledno ima otpor da primeni Zakon o javnim nabavkama. Ako su očekivali da će biti izuzeti iz procesa javnih nabavki, mogli su napraviti rezervu, da imaju lekove dok se ne donese eventualna odluka o njihovom izuzimanju iz zakona, ili predje na centralnu nabavku koja počinje sledeće godine", kazala je ministarka.

Ona smatra da u čitavom slučaju ima elemenata krivične odgovornosti, ne samo zbog kršenja zakona, već i zbog ugrožavanja prava pacijenata.

"Dodatno je problematičnono širenje dezinformacija da insulina u Srbiji nema. To je stvorilo paniku kod ljudi koji ga prekomerno kupuju iz straha da ga neće biti, pa može doći do veštačke nestašice", kazala je Djukić-Dejanović.

Ona je najavila da će od osnivača Apotekarske ustanove "Beograd" €“ Grada Beograda, zatražiti da objasni kako je moguće da insulina ima svuda sem u njihovim apotekama, i šta preduzimaju po tom pitanju.

Prema navodima ministarke, Apotekarska ustanova 'Beograd' je tokom prošle godine utrošila 128 miliona dinara za opremu za Gradski zavod za hitnu pomoć, za beogradski Bebi klub, za projektnu psihosocijalnu podršku u procesu vantelesne oplodnje, za plate lekara i medicinskih sestara, tehničara i fizioterapeuta.

"Za njihove plate u ovoj godini izdvojeno je 37 miliona dinara i, uz druge troškove, Apotekarska ustanova 'Beograd' je tokom protekle i ove godine izdvojila ukupno 300 miliona dinara, a nije učinila ono što je njena primarna delatnost €“ izdvajanje novca za rezerve insulina i drugih lekova dok se ne raspiše tender za nabavku", kazala je ministarka zdravlja.

O pojavi bakterije klostridija u Užicu, ministarka je rekla da nije tačno da nema sredstava za higijenu i sterilizaciju u bolnicama i da je reč o upornoj bakteriji svih bolničkih prostora.

Ona je napomenula da je bitno da se onog trenutka kada se uoči epidemija preduzmu odgovarajuće mere.

"U ovom slučaju epidemija je proglašena u užičkkoj bolnici 24. aprila, i uočeno je da se nisu svi zaposleni pridržavali protivepidemijskih mera. U momentu proglašenja epidemije bilo je prijema novih bolesnika, što je kršenje mera. Zbog toga su podnete prekršajne prijave", navela je ministarka.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Đukić Dejanović: Krivična odgovornost zbog insulina

Izvor: Blic, 17.Maj.2013

Ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović ocenila je Apotekarska ustanova Beograd nema insulina jer ta ustanova nije poštovala novi Zakon o javnim nabavkama, a navela je i da u takvom postupanju ima i elemenata krivične odgovornosti..."Od Grada Beograda, osnivača Apotekarske ustanove 'Beograd',...

Nastavak na Blic...

Ministarka: Apoteke su krive

Izvor: OkRadio.rs, 18.Maj.2013, 11:37

Ministarka zdravlja Slavica Đukić- Dejanović kaže da Apotekarska ustanova Beograd nije poštovala zakon, i u tom postupanju ima elemenata krivične odgovornosti "Od Grada Beograda, osnivača Apotekarske ustanove 'Beograd', tražiću da mi objasne kako je moguće da insulina ima svuda sem u njihovim...

Nastavak na OkRadio.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.