Milionska šteta zbog radničkog protesta

Izvor: Politika, Tanjug, 15.Maj.2009, 00:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Milionska šteta zbog radničkog protesta

Bivši zaposleni u Robnim kućama „Beograd” boreći se za svoja prava teško oštetili gradski budžet. – Da li je policija mogla da spreči kolaps

Bivši radnici Robnih kuća „Beograd” i juče su protestovali ispred zgrade Vlade Srbije zahtevajući da im se obrati neko od ministara, zbog čega je saobraćaj u delu Nemanjine ulice bio zatvoren. Za razliku od pre dva dana, kada je prestonica bila paralisana, juče su zabeležene manje saobraćajne gužve ali u >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << gotovo svim delovima grada.

Privatna preduzeća i komunalne službe u Beogradu pretrpeli su milionske gubitke zbog tog protesta.

Miroslav Čučković, član Beogradskog veća, kaže da niko ne spori radnicima pravo da protestuju, ali da je neprimereno da zbog toga dvomilionski grad bude blokiran. On tvrdi da je šteta koju su pretrpeli komunalci velika i naglašava da su zbog blokiranog grada najviše problema imali vatrogasci i hitna pomoć.

– Dok je trajao protest bilo je 14 požara, ali srećom nisu bili veći, pa niko nije nastradao. Na više mesta kola Hitne pomoći su ostala zaglavljena u kolonama automobila, dok je od komunalaca najveću štetu pretrpelo Gradsko saobraćajno preduzeće – ističe Čučković.

Da grad ubuduće ne bi bio blokiran, Čučković predlaže da se protesti održavaju na Ušću ili u parku kod Vlade Srbije.

Radoslav Nikolić, generalni direktor GSP-a, kaže da je pre dva dana bilo zarobljeno čak 70 trolejbusa, od čega su svega polovinu uspeli da „oslobode” u noći između srede i četvrtka.

– Ne znamo tačno koliko smo novca izgubili. Prema grubim procenama, ostali smo „kraći” za nekoliko miliona dinara, zato što smo umesto trolejbusa morali da angažujemo autobuse da voze okolnim ulicama. Nije malo para izgubljeno ni zato što su tramvaji, umesto da se kreću kraćim trasama, morali da kruže – kaže Nikolić.

I u blokiranom Beogradu Hitna pomoć je uspela da pomogne građanima kojima je pozlilo. Pet ekipa Zavoda za hitnu medicinsku pomoć mučilo se da stigne na odredišta. Angažovali su ekipe raspoređene po ostalim opštinama koje su brže stizale do pacijenata i rešavale urgentne slučajeve.

„Za svako obustavljanje saobraćaja u gradu neophodna je saglasnost Sekretarijata za saobraćaj grada Beograda”, kažu u MUP-u Srbije.

Objašnjavaju i da u slučaju blokade saobraćaja organizator i učesnici skupa podležu prekršajnoj odgovornosti shodno Zakonu o osnovama bezbednosti saobraćaja.

„Svaka intervencija prema učesnicima skupova koji blokiraju saobraćaj u gradu za sobom povlači posledice ugrožavanja života i zdravlja učesnika skupa i policijskih službenika”, navodi se u odgovoru MUP-a na pitanje „Politike” da li policija ima pravo da interveniše u slučaju da za vreme protesta dođe do blokade saobraćaja.

U MUP-u podsećaju i da je Skupština grada 1997. godine donela Rešenje o određivanju prostora za okupljanje građana u Beogradu, ali ne preciziraju na kom prostoru je ovim Rešenjem dozvoljeno organizovati javne skupove.

Da bi bile održane demonstracije, protestne šetnje ili javni skupovi organizator u prijavi mora da zapiše kog datuma će biti događaj, u koje vreme, na kom mestu, koliko će biti učesnika, kako će organizovati redarsku službu i ko je ovlašćeno lice za javni skup. Na osnovu ovih podataka policija može da dozvoli, ali i da zabrani okupljanje građana, objašnjava Milenko Radić, predsednik Fonda za razvoj demokratije.

– Ukoliko je opravdan i u skladu sa propisima protest će biti dozvoljen, ali se demonstranti mogu upozoriti da ga ne održavaju na kolovozu. Može im se sugerisati da se demonstracije održe na Ušću ili u parku kod Vlade Srbije. Pre dva dana, kada su bivši radnici RK „Beograd” negodujući blokirali centralne ulice, policija je postupila suprotno zakonu jer to nije smela da dopusti. Ona ne sme da obezbeđuje nelegalni skup– tvrdi Radić.

On napominje da nije bilo takozvane kritične mase koju policija nije mogla da skloni sa ulica.

– Kada čovek pređe ulicu van pešačkog prelaza, policajac će mu naplatiti kaznu i nema nikakvih problema da to uradi i ukoliko ima više ljudi. Kada su u pitanju protesti, MUP je izuzetno rigorozan, jer ako neko pokuša da ostvari prava putem demonstracija, ne sme na taj način da ugrožava pravo drugih. Ako je više građana odlučilo da stane nasred ulice, onda će taj problem rešiti veći broj policajaca– ističe Radić.

On dodaje da je u pravu Dragan Đilas, gradonačelnik Beograda, koji smatra da policija treba da radi svoj posao, jer je njen zadatak da vodi računa o interesu dva miliona građana. Radić kaže da je naša policija sposobna da kontroliše masovne demonstracije i ako treba da ih razbije, izoluje kolovođe i rasturi ih u manje grupe.

Dejan Spalović

-----------------------------------------------------------

Antić: Intervencija MUP-a nije rešenje

Predsednik Skupštine Beograda Aleksandar Antić apelovao je na građane da pravo da okupljanjem ukažu na nezadovoljstvo ne iskazuju na način koji šteti Beograđanima.

„Ne vidim rešenje tog problema u intervenciji pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova, mislim da u rešavanje treba da se uključe svi – predstavnici republičke kao i gradske vlasti”, naglasio je Antić.

On je rekao da se ne slaže sa mišljenjem da grad treba da dobije ovlašćenja da taj problem rešava samostalno.

Tanjug

-----------------------------------------------------------

Agencija: Radnici su isplaćeni

Povodom zahteva radnika Robnih kuća „Beograd” za isplatu akcija i otpremnina, u Agenciji za privatizaciju kažu da nije moguće da radnici dobiju 30 odsto prodajne cene, jer su Robne kuće prodate u skladu sa Zakonom o stečajnom postupku, a ne po Zakonu o privatizaciji.

– Pored navedene stoprocentne isplate potraživanja sasvim pripadajućim kamatama,bivši zaposleni RK „Beograd” su u još dva navrata dobili nepovratna sredstva iz budžeta Republike Srbije u ukupnom iznosuod 60 miliona evra. Oni, međutim, nastavljaju sa žalbama,čime odlažu okončanje stečajnog postupka, povećavajući troškove stečaja i umanjujući stečajnu masu.

J.R.

-----------------------------------------------------------

Dinkić: Ne blokirajte saobraćaj

Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić zamolio je bivše radnike Robnih kuća „Beograd”,koji protestuju ispred vlade, da ne blokiraju saobraćaj jer svako ima pravo na protest, ali ne i da blokira život drugima.

„Hajde da zamislimo da ministri u vladi posedaju na tramvajske šine zato što su nezadovoljni”,rekao je on,ističući da treba razlikovati opravdane proteste od nečega što je provokacija: „Ako je neko dobio nešto što je dobro, to su radnici Robnih kuća i pitanje je zašto od 11.000 radnika,koji su isplaćeni, samo njih četrdesetak protestuje”.

Tanjug

-----------------------------------------------------------------

Protest i danas

Bivši radnici Robnih kuća „Beograd” najavili su da će protest ispred zgrade Vlade Srbije.nastaviti i danas i da neće odustati od svojih zahteva.

[objavljeno: 15/05/2009]

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.