Izvor: RTS, 04.Avg.2013, 12:59 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Miličin uspeh u svetu tame
Iako je slepa od rođenja, Milici Đurđević iz Varne kod Šapca, to nije bilo prepreka da gimnaziju završi sa odličnim uspehom i upiše se na fakultet. Otežavajuća okolnost je i to što u Srbiji nema udžbenika na Brajevom pismu.
Milica Đurđević se ni na raspustu ne odvaja od svojih knjiga i Brajeve mašine. Da bi postigla uspeh u srednjoj školi i na prijemnom ispitu, učila je i po šest sati dnevno.
"Bilo mi je naporno, zato što nisam imala udžbenike na >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Brajevom pismu. Imala sam samo iz engleskog, i onda sam to sve morala da prekucavam kod kuće, zato što u školu nisam nosila Brajevu mašinu", objašnjava Milica. "Koliko mi je vremena trebalo za učenje, toliko mi je, možda i više, trebalo za prepisivanje udžbenika i beleški koje sam uzimala od drugara."
Najveću podršku vrednoj devetnaestogodišnjakinji pružaju članovi porodice i opštinski Savez slepih.
"Vredna je, marljiva, voli sve da nauči, da ništa ne propusti", kaće Miličina majka Biljana. "Može dugo noću da uči, ja se premorim a ona može još, traži da joj čitam ono što nije shvatila."
Milica je osvajala nagrade na takmičenjima u čitanju na Brajevom pismu i recitovanju. Dobitnica je Vukove diplome i priznanja za najboljeg učenika oštećenog vida koje dodeljuje Savez slepih Srbije, za školska 2008/09. godinu.
Jedina biblioteka u Srbiji u kojoj su slepi i slabovidi mogli da pozajme knjige pisane Brajevom azbukom i zvučne knjige, zatvara se posle skoro sto godina postojanja. Prvi put - posle četrdeset godina - Biblioteka Saveza slepih Srbije nije predviđena za dobijanje dela novca iz budžeta.
"Pokreće me želja da ostvarim svoje ciljeve, i kad mi je teško da učim, znam da moram, kažem sebi da moram da se borim, da ne smem nikad da odustajem, jer će se taj trud isplatiti", kaže Milica. "Meni je cilj da završim fakultet i da se ne razlikujem od osoba koje vide, i eto, to mi nekako daje energiju i snagu. Upornošću sve može da se postigne."
Milica Đurđević planira i da pomaže drugima koji imaju slične probleme. Zbog toga, kako kaže, i želi da završi Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju u Beogradu.
rts.sabac@rts.rs
+381 15 353 269





