Miliband: Srbija sve bliža EU

Izvor: RTS, 25.Dec.2008, 11:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Miliband: Srbija sve bliža EU

Šef britanske diplomatije Dejvid Miliband smatra da Srbija može da postane kandidat za članstvo u EU tokom 2009. godine. Ključni uslov Unije potpuna saradnja sa tribunalom u Hagu i konstruktivna uloga Srbije u regionu.

Dejvid Miliband tvrdi da je ova godina bila prelomna za Srbiju i region, da bi Beograd u 2009. mogao da postitane kandidat za ulazak u EU ukoliko ispuni obaveze prema Haškom tribunalu i odigra konstruktivnu ulogu na Balkanu, pre svega na Kosovu.

"Parlamentarni >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << izbori u maju pokazali su koliko birača zapravo deli viziju uspešne Srbije u Evropskoj uniji. Izabrali ste vladu koja je spremna da donosi hrabre odluke kako bi vas tamo odvela, vladu koja je opredeljena da uspostavi evropske standarde i koja je značajno unapredila saradnju sa Međunarodnim sudom za ratne zločine u Hagu", rekao je Miliband u autorskom tekstu koji objavljuju  "Večernje novosti".

Miliband se složio sa stavom evropske komisije da Srbija može da dostigne status kandidata za članstvo u EU u 2009. godini, ukoliko ispuni obaveze prema haškom tribunalu.

"Ključni izazov biće ostvarenje potpune saradnje sa Haškim tribunalom i napredak ka tome da Srbija ima pozitivnu i konstruktivnu ulogu u regionu zapadnog Balkana", naveo je šef britanske diplomatije.

"Znam da ćemo nastaviti da se ne slažemo oko osnovnih pitanja koja se tiču Kosova i da će vaša vlada neumoljivo braniti pozicije Srbije. Ali, takođe se nadam da ćemo fokus pomeriti sa onog oko čega se ne slažemo na postizanje zajedničkog cilja, a to je da sve zajednice na Kosovu mogu da uživaju u miru, bezbednosti i punom poštovanju svojih prava. Misija EU na Kosovu - Euleks, verujem, omogućiće veću pravnu zaštitu za sve ljude na Kosovu, napisao je on.

"Moja najveća nada za 2009. godinu je da vidimo kako region postiže nepovratan napredak ka Evropi. Srbija, po svojoj veličini, mogućnostima i veoma obrazovanim ljudima, može biti motor koji će vući ceo region u postizanju tog cilja", istakao je Miliband.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.