Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 15.Dec.2017, 18:27 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Mileni Dravić uručen "Dobričin prsten"
Dobričin prsten za životno delo u 2016. uručen je danas, uz duge ovacije brojnih ličnosti iz filmske i pozorišne umetnosti, glumici Mileni Dravić koja je, kako je žiri saopštio, svojom karijerom obeležila istoriju srpskog glumišta druge polovine prošlog i početkom ovog veka.
Jako sam srećna što ste svi ovde, ovo je toliko veliki i značajan trenutak za moj život, ovo valjda produžava i život, zahvalila je emotivno Dravić, na svečanosti u Zvezdari teatru kojem >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << pripada "srcem i dušom".
"Hvala vam što ste došli da me podržite svojim prisustvom i ukažete mi čast prilikom uručenja ovog velikog, što je posebno važno, esnafskog priznanja, koje mi je pripalo za posvećenost glumačkoj umetnosti - posvećenosti filmu, pozorištu i televiziji", rekla je Dravić.
Priznanje su joj uručili predsednik žirija Predrag Ejdus i predsednik Udruženja dramskih umetnosti Vojislav Brajović, koje dodeljuje Dobričin prsten.
"Za više od pola veka glumačkog staža, sa izuzetnim talentom i šarmom odigrala je blizu 200 uloga na pozorišnim scenama, filmskom platnu i televizijskom ekranu", rekao je Ejdus, navodeći da su njene transformacije neograničene i neponovljive.
Milena Dravić je glumica onog najvećeg formata koji prelazi i prevazilazi granice medija, žanrova i uloge, rekao je Ejdus, napominjući da je ona ključni protagonista u najuzbudljivijem periodu jugoslovenske kinamatografije.
Pre uručenja priznanja, o Mileni Dravić su govorili brojne kolege, pa je tako reditelj Zdravko Šotra rekao da imao privilegiju da dosta radi sa njom i pohvalio se da je "sastavio Milenu i Dragana u Obrazu uz obraz".
"To je bilo sve moje umeće, jer je time bila sudbina tog šou programa uglavnom rešena", rekao je Šotra, govoreći o njihovoj harizmi, šarmu, umeću i plemenitosti.
Milena je bila i ostala zvezda našeg glumišta, rekla je Seka Sabljić, navodeći da je Dravić od sebe tražila perfekciju.
Direktor Zvezdara teatra Dušan Kovačević je naglasio da je u toj kući trideset godina, kao pisac ili upravnik, i zahvaljujući Mileni Dravić i istakao da mu je danas najznačajniji dan.
"Ona je neko ko je najviše poleteo u nadnaravno, nepoznato i apstraktno od svih nas koji smo se bavili kazalištem i filmom u celoj bivšoj Jugoslaviji", rekao je Rade Šerbedžija koji je recitovao i otpevao nekoliko pesama, između ostalog, "Devojko mala".
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...









