Mikati odbacio iransko mešanje u libanska pitanja

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 18.Okt.2024, 11:59

Mikati odbacio iransko mešanje u libanska pitanja

Premijer Libana Nadžib Mikati izjavio je danas da odbacuje iransko mešanje u libanska pitanja, nakon što je predsednik iranskog parlamenta Mohamad Baker Galibaf rekao da je Teheran spreman da pregovara sa Francuskom o sprovođenju rezolucije UN koja se odnosi na južni Liban.

Rezolucija UN 1701, usvojena 2006. godine, poziva da granično područje južnog Libana bude oslobođeno oružja ili trupa osim onih u libanskoj državi, sa ciljem očuvanja mira na granici sa Izraelom, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << preneo je Rojters.

"Iznenađeni smo ovim stavom, koji predstavlja otvoreno mešanje u libanske poslove i pokušaj uspostavljanja odbačenog starateljstva nad Libanom", istakao je Mikati, saopštila je libanska vlada.

Mikati je dodao da su pregovori o primeni rezolucije UN 1701 stvar libanske države. Prema Rezoluciji 1701, Savet bezbednosti UN je ovlastio mirovnu misiju UN (UNIFIL) da "pomaže" libanskim snagama da obezbede da južni Liban bude "slobodan od bilo kakvog naoružanog osoblja, imovine i oružja osim onih od vlade Libana".

Izrael je saopštio da libanska vojska i UNIFIL nisu uspeli da obezbede to područje. Izrael je započeo kopnenu operaciju u Libanu 1. oktobra nakon skoro godinu dana stalnih neprijateljstava sa libanskom militantnom grupom Hezbolah, koja su se odvijala paralelno sa ratom u Gazi.

Izraelski premijer Benjamin Netanijahu rekao je generalnom sekretaru UN Antoniju Guterešu da je vreme da se UNIFIL povuče, prenosi Rojters.

Mirovna misija je trenutno ovlašćena do 31. avgusta 2025. godine.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.