Mihajlovićeva: Ukoliko ne postanu efikasnija, javna preduzeća će ugroziti energetsku bezbednost

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 20.Okt.2021, 10:10

Mihajlovićeva: Ukoliko ne postanu efikasnija, javna preduzeća će ugroziti energetsku bezbednost

Potpredsednica Vlade i ministarka rudarstva i energetike, prof. dr Zorana Mihajlović, izjavila je gostujući na Televiziji K1 da je najvažnije da će Srbija imati dovoljno gasa, električne i toplotne energije i da se cena za građane neće menjati do kraja zimske sezone. 

Ona je ponovila da je neophodna promena u radu javnih preduzeća u sektoru proizvodnje i distribucije energije i energenata kako bi Srbija bila dugoročno energetski bezbedna.

„Cene na evropskim >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << tržištima nisu juče počele da rastu, nego marta i aprila, i bilo je dovoljno vremena da naša javna preduzeća reaguju i da na vreme obezbede energente po povoljnijim cenama, a ne da EPS sada uvozi 10 odsto struje po znatno višoj ceni, jer nisu dobro planirali remonte, posebno Bloka B1 u TENT-u. Jasno je da sva javna preduzeća moraju da promene način rada, da postanu efikasnija, da bolje planiraju, da se krene u investicije, jer mi u elektroenergetskom sektoru nemamo nove kapacitete 30 godina“, rekla je ona.

Mihajlovićeva je istakla da su nove investiije ključne za održivi razvoj ne samo energetike, već cele privrede, kao i da bez investiranja, pre svega u OIE, nema ni energetske bezbednosti.

„U ovom trenutku, kada smo na putu energetske tranzicije, a nema zemlje u svetu koja ne ide ka dekarbonizaciji, potrebno je da brže investiramo u nove kapacitete. Da radimo na revitalizaciji postojećih, ali i da gradimo nove HE, solarne elektrane, vetroparkove. Sve zemlje izlaze iz fosilnih goriva, krenule su u energetsku tranziciju pre deset godina, a mi kasnimo. U Velikoj Britaniji, o kojoj se često govori, u energetskom miksu procenat uglja je samo tri odsto, i to pošto je ponovo aktivirala neke TE, pre toga je udeo bio samo dva procenta. Novac nije problem, Srbija je finansijski stabilna, ali potrebni su bolje planiranje remonta, efikasnija realizacija projekata i brže investiranje. To je pitanje razvoja ne samo energetike, već cele privrede, pa i kompletnog društva, a država je tu da pomogne, jer EPS svakako ne može sam“, rekla je ona.

Govoreći o krizi sa cenom i nabavkom gasa u Evropi, ona je istakla da je dobro što Srbija ima dva gasovoda, ali je dugoročni cilj da se obezbedi mogućnost da se gas dobija i od drugih dobavljača.

Kazala je i da je „Srbijagas“ morao ranije da počne pregovore o dugoročnom ugovoru, kako ne bismo razmišljali o cenama, a da je sada to na najvišem nivou razgovora između dva predsednika.

Ponovila je da direktori svih javnih preduzeća treba da rade svoj posao na vreme, a ne da se zaklanjaju iza predsednika Vučića i tako pokušavaju da aboliraju sve što nisu uradili.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.