Mićunović: Vladajući prilagođavaju pravo svojim potrebama

Izvor: N1 televizija, 16.Maj.2017, 18:04   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mićunović: Vladajući prilagođavaju pravo svojim potrebama

Dragoljub Mićunović, poslanik Demokratske stranke i jedan od najiskusnijih parlamentaraca u Skupštini Srbije, rekao je gostujući u Danu uživo vladajuća većina izmenama i dopunama zakona prilagođava pravo svojim potrebama. Prema njegovim rečima, u mnogo slučajeva to predstavlja pogoršavanje zakona.

Mićunoć kaže da je na delu suspenzija rada parlamenta u kojem nema rasprave, a da se zakono menjaju i donose po hitnom postupku, iako će na snagu stupiti tek kroz pola godine.
>> Pročitaj celu vest na sajtu N1 televizija << />
Skupština Srbije je u ponedeljak usvojila izmene Zakona o sudijama, uprkos apelima i protivljenju samih sudija i članova pravosudnog sistema. Gost Dana uživo ističe da izmena ovog zakona predstavlja nedemokratski pokušaj izvršne vlasti da preko predsednika sudova vrši pritisak na sudije.

Govoreći o stanju u samom parlamentu, Mićunović kaže da ima utisak da oni koji utiču na rad parlamenta ne znaju koja je njegova svrha.

„Parlament bez opozicije je besmislen, većina može da donisi zakone kako hoće. Opozicija je institucija kako bi se ispravljale greške vladajućih i kroz debatu pronalazili kompromisi. Tiranija većine je odavno poznata u demokratiji“, kaže poslanik DS i u više navrata predsedavajući Skupštinom.

Prema njegovom mišljenju, u srpskom parlamentu se neguje borbeni stav umesto stava dijaloga.

„To je kao pitanje strelišta, neguje se borbenost poslanika i onda se utrkuju ko će žešće nastupati. Nije to bojno polje, već mesto gde se traže najbolja rešenja za građane. Niko nema prava da govori u ime naroda. Vadajuća partija ima 50 posto, ali to je 50 posto od 50 posto izašlih, odnosno četvrtina građana. To im ne daje pravo na apsolutnu vlast“, ističe Mićunović.

Kaže da je kao predsednik parlamenta nastojao da opoziciji da i više vremena nego što je propisano da se ne bi osećali uskraćeno. Za sadašnju predsednicu Skupštine, Maju Gojković, kaže da demonstrira samo negativne primere, demonstrira nadmoćnost, a sve to, prema njegovim rečima, stvara pretpostavku za lošu atmosferu u parlamentu.

„Ono što je najgore, Vlada diktira Skupštinu, radite noću do zore, nema sednice, na razne načine izvršna vlast ponižava parlament, pokazuje da nije značajan, da je protočan bojler, da predstavlja samo formu“, rekao je Mićunović.

Kaže da je za vreme vlasti Demokratske situacije situacija u parlamentu bila bolja i da je otpor zakonodavne vlasti izvršnoj bio veći. Kao primer navodi zakone koje je predlagao Mlađan Dinkić koji nisu prihvatani u skupštinsku proceduru dok se ne urade kako treba.

„Ministar bi trebalo da se preznojava kada dođe u parlament, a u parlamentu je drhtanje pred ministrom, pa se neki izbezobraze i počnu da viču na poslanike“, ukazuje Mićunović na trenutnu situaciju.

On ističe da je normalno da rasprava u parlamentu nekada izmakne kontroli jer se u to unose strasti i napominje da skupština nije mesto na kojem se skupljaju lepo vaspitane aristokrate. Ipak, dodaje da to ne znači da rasprava treba da bude prostačka, da predsednica parlamenta poslanicima govori „sram te bilo“, a oni joj odgovaraju.

„Od Miloševića nismo napredovali. Imamo fizičku smetnju, galopiramo unazad. Kada u nečemu zaostajemo, mi ne idemo malo unazad, mi galopiramo. Ja sam Miloševiću pristojnim rečima govorio: 'Gospodine predsedniče, Vi ste igrali utakmicu i izgubili...'. On nije ni trepnuo. A kada bi to sada rekao Aleksandru Vučiću ne bih mogao da izađem iz parlamenta od buke poslanika većina. Bilo je tada debata u parlamentu tih prvih godina. To je sada palo dosta nisko jer se smatra da parlament više nije važan i kada se prave kadrovske liste to se popunjava bilo čim. Oni koji su važni, oni će ići na neka lukrativnija mesta“, kaže Mićunović.

Govoreći o inicijativama da se broj poslanika smanji, Mićunović kaže da je u svemu tome najsmešnije kada se spominje ušteda pošto se istovremeno povećava broj ministarstava.

„Kada se smanjuje broj poslanika smanjuje se broj predstavnika naroda, parlament postoji samo zato što ceo narod ne može da uđe u Skupštinu. Što je više predstavnika, to je reprezentativniji. A vi možete da stavite i dvojicu, to je najjeftinije. Ali kakve to veze ima sa demokratijom i suverenitetom naroda? Svako smanjivanje ne koristi demokratiji, to je sigurno“, zaključuje poslanik DS.

Nastavak na N1 televizija...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta N1 televizija. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta N1 televizija. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.