Izvor: B92, 24.Maj.2010, 15:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mesta za radnike sa invaliditetom

Beograd -- Osobe sa invaliditetom strahuju da poslodavci neće poštovati zakonsku obavezu da zaposle određen broj osoba sa invaliditetom, piše "Blic".

Poslodavcima danas ističe zakonski rok u kojem su bili obavezni da zaposle određeni broj osoba sa invaliditetom ili uplaćuju sredstva u fond za njihovu profesionalnu rehabilitaciju.

Iako primena Zakona počinje danas, osobe sa invaliditetom brine mogućnost da neće svi poslodavci etički postupiti i da će se radije >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << opredeliti za uplaćivanje doprinosa.

Prema novom Zakonu, poslodavac koji ima između 20 i 49 zaposlenih dužan je da ima zaposlenu jednu osobu sa invaliditetom, a na svakih narednih 50 zaposlenih po jednu.

Ukoliko to nisu u mogućnosti, dužni su da učestvuju u finansiranju zarada osoba sa invaliditetom zaposlenih u preduzeću za profesionalnu rehabilitaciju.

Ukoliko se utvrdi da poslodavac nije poštovao Zakon, dužan je da plati penale u visini trostrukog iznosa minimalne zarade, za svaku osobu sa invaliditetom koju nisu zaposlili.

Kontrolu izvršenja obaveze zapošljavanja osoba sa invaliditetom i naplatu penala vrši Poreska uprava.

Kompanija ”Delta Maksi" pokrenula je projekat zapošljavanja osoba sa invaliditetom još u maju 2008. godine.

U toj kompaniji kažu da su njihovi zaposleni, pre početka radnog angažmana osoba sa invaliditetom, prošli stručnu edukaciju i pripremu za rad sa osobama sa invaliditetom.

Prilikom implementacije projekta zapošljavanja osoba sa invaliditetom, kako kažu u "Delti” uspostavljena je i saradnja sa nizom nevladinih organizacija, Nacionalnom službom za zapošljavanje kao i školama u kojima se školuju deca sa invaliditetom.

Međutim, nisu sve kompanije spremne da zaposle osobe sa invaliditetom i rešenje nalaze u isplaćivanju dohodaka namenjenih njihovoj profesionalnoj rehabilitaciji.

Osobe sa invaliditetom, međutim, poručuju da je njihova želja da rade i da Zakon treba da služi toj svrsi.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.