Izvor: B92, 19.Avg.2014, 19:12 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Mešoviti brakovi pretnja za Tibet
Kineske vlasti nastoje da povećaju broj mešovitih brakova na Tibetu kako bi sprečile širenje stanovništva sa separatističkim namerama.
Kina već 60 godina drži pod kontrolom Tibet, a lideri Komunističke partije te zemlje se stalno suočavaju sa optužbama za kršenje demokratskih prava u toj oblasti.
Nova ideja kineskih vlasti je da iniciranjem mešovitih brakova asimiluje stanovništvo Tibeta, a to čine masovnom kampanjom u lokalnim medijima, dok je vlada donela >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << niz odluka koje idu u prilog takvoj vrsti brakova.
Kampanja ide do te mere da je jedan od visokih zvaničnika kineske vlasti na Timetu Čen Kuango nedavno objavio fotografiju sa 19 porodica iz mešovitih brakova.
”Kako kaže narodna poslovica, krv je gušća od vode i mi moramo da oformimo naše etničke veze. Vlada mora aktivno da promoviše mešovite brakove”, istakoa je Kuango.
Da je kampanja kineskih vlasti uspešna govori i činjenica da se broj mešovitih brakova udvostručio za pet godina, 2008. bilo je ukupno 666 takvih bračnih zajednica, a u 2013. je taj broj porastao na 4,795.
Ipak, za potpuno ostvarenje želja biće neophodno nešto više vremena od očekivanog, na stanovništvo Tibeta je 92% autohtono, a ostalih osam posto čine Kinezi.
Pesnik sa Tibeta koji je često dolazio u sukobe sa kineskim režimom Cering Veser veruje da je akcija promovisanja mešovitih brakova nastavak kolonizatorske politike.
Iako se u medijima na Tibetu sve češće pojavljuju priče o mešovitim brakovima koji čuvaju kulture i Kine i Tibeta, politika iz Pekinga nalaže da se roditelji po rođenju dece odlučuju o njihovom etnicitetu, a dalji tok priče vodi do toga da Kina ima bolje uslove za školovanje, te da je u administraciji Tibeta uglavnom zaposleno kinesko stanovništvo.












