Izvor: Blic, 11.Nov.2006, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Menjanje guvernera posle svakih izbora je neozbiljno

Menjanje guvernera posle svakih izbora je neozbiljno

Politika i međustranački dogovori i ovog puta imali su i imaće uticaja na sudbinu guvernera Narodne banke Srbije. Iako je dinar trenutno jak i stabilan, a inflacija zauzdana, opet se razmišlja o promeni prvog čoveka centralne banke, premda njegov mandat nije istekao. Formalnopravno, to je logično ishodište donošenja Ustava, ali već sada je izvesno da se sa zamenom guvernera požurilo zbog političkih kompromisa, trgovine >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << i dogovora.

'Član 5 Ustavnog zakona, koji predviđa izbor novog guvernera NBS, posledica je opet dela političkog dila', ocenio je juče Radovan Jelašić, guverner NBS.

- Premijer Koštunica je rekao da je to deo političkog dogovora - rekao je Jelašić, uz ocenu da ne veruje da su na izboru novog guvernera insistirali radikali.

- Da budem otvoren, sumnjam i da je SPS imala snagu da se za tako nešto izbori. To znači da su ostale 'demokratske' stranke, koje su odlučile, peti put u poslednjih 12 godina, da izbor guvernera bude stvar političke podele - rekao je Jelašić.

Po njegovim rečima, posle proglašenja Ustava saznao je da je članom 5 Ustavnog zakona predviđen izbor novog guvernera.

- Uveren sam da će i moje kolege i sve institucije videti šta ovo novo imenovanje znači za nezavisnost institucije kakva je NBS. Što se mene lično tiče, ja ću i dalje svoj posao da radim profesionalno i odgovorno - poručio je Jelašić.

Dejan Erić, direktor Instituta ekonomskih nauka u Beogradu smatra da je zahtev za smenu guvernera NBS loš ukoliko je reč o političkoj trgovini.

- Mislim da kao zemlja moramo da prevaziđemo dečje bolesti i da menjamo guvernera posle svakih izbora. Lično bih voleo da guverner preživi dve vlade, a čak i ako se menja, treba naći ličnost koja je u stručnom, profesionalnom i moralnom pogledu bolja od postojeće, a nisam siguran da je lako naći - naglašava Erić.

Ekonomista Vladimir Gligorov smatra da odluka da se na prvoj sednici novog saziva Skupštine bira i guverner Narodne banke, bez obzira na to što mu mandat nije istekao, treba da podstakne ljude da dobro razmisle o tome šta su potvrdili na referendumu o Ustavu i za koga će glasati na predstojećim izborima. Ustav umesto da ograničava vlast, otvara vrata samovolji, kao što se vidi i na ovom primeru .

- To ne znači da nema razloga da se kritikuje dosašnji rad, pa i trenutna politika centralne banke. Nije dobro kada centralna banka dozvoli da inflacija izmakne kontroli kako bi pomogla ministarstvu finansija, pa se potom konačno, a opet nekako pred izbore, priseti da je njen jedini zadatak da inflaciju održava na niskom nivou, pa to čini tako što povećava troškove privatnom sektoru privrede i domaćinstvima. Kako sada izgleda, Skupština, a to znači sledeća vlada, želi da ima diskrecionu vlast da odlučuje o monetarnoj politici. Pa će sve, na kraju, zavisiti od ministra finansija, kao i do sada, uveren je Gligorov.

Predrag Bubalo, ministar privrede, s druge strane, tvrdi da nema smene guvernera, te da o tome niko nije govorio.

- Rečeno je ono što piše u Ustavnom zakonu, da će se nakon izbora formirati nova vlada i parlament, tada će se birati i guverner NBS - kaže Bubalo.

Ekonomista Miroslav Prokopijević sumnja da izvozno-uvozni lobi, industrijski ili ma koji drugi, gura Jelašića sa pozicije guvernera, već da je to rezultat političkog neraspoloženja i promene političke klime. On ocenjuje da guverner nije najslabija tačka ovog sistema i veruje da s obzirom na to, ne zaslužuje da bude prva žrtva. Ipak, Jelašić, tvrdi Prokopijević, ima mnogo grehova zbog kojih ne bi trebalo da bude guverner.

Prof. dr Miloje Kanjevac, direktor Instituta za tržišna istraživanja u Beogradu, nije bio raspoložen da komentariše politički aspekt promene guvernera. On smatra da je pogrešno insistiranje na veštački jakom dinaru koji nije u interesu ni privrede ni građana, a jeste samo uvoznika. Konvertibilnost treba da ima realno pokriće, a dinar ga nema. Na duži rok, građani gube svoje devize jer im se odlivaju po niskoj ceni - kaže Kanjevac.

Danijela Nišavić - Tanja N. Đaković DS: Gluposti su da smo se dogovorili sa DSS

Posle usvajanja Ustava, sve institucije u ovoj zemlji su nove u formalnopravnom smislu, pa tako i guverner mora biti ponovo izabran. To je prirodno pitanje i mislim da ne postoji ni politička celishodnost, ni ustavnopravna opravdanost da guverner Narodne banke bude jedina institucija u ovoj zemlji koja je izuzeta od rekonstituisanja - kaže Dušan Petrović.

On je na pitanje novinara da li je tačno da se Demokratska stranka dogovorila sa DSS da dobije mesto guvernera, rekao da su to 'gluposti'.

M. Š. Jak dinar dobar za poslovanje

Ninko Tešić, generalni direktor 'Impol Sevala' iz Sevojna, kompanije koja više od 90 odsto proizvodnje izvozi, smatra da problem ne može biti jak dinar nego inflacija koja je, srećom, zauzdana.

- Nije tačno da jak dinar smeta svim privrednicima i za ukupno poslovanje bolje je da nacionalna valuta bude stabilna i jaka - smatra Tešić.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.