Mengeleov KOSTUR u službi medicine: Budući patolozi uče na ostacima Anđela smrti

Izvor: Blic, 20.Mar.2017, 19:46   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mengeleov KOSTUR u službi medicine: Budući patolozi uče na ostacima "Anđela smrti"

Posmrtni ostaci nacističkog zločinca Jozefa Mengelea ležali su više od 30 godina u plavoj plastičnoj vreći na Institutu za sudsku medicinu u Sao Paulu.

Sve dok Danijel Romero Munjoz, lekar i rukovodilac tima koji je 1985. identifikovao njegove posmrtne ostatke, nije došao na jednu pomisao. Šef Odeljenja za sudski medicinu Univerziteta u Sao Paulu nedavno je dobio dozvolu da koristi Mengeleove kosti na predavanjima iz forenzike. Njegovi studenti ih proučavaju i povezuju >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << saznanja sa životnom pričom lekara iz logora Aušvic poznatog kao "Anđeo smrti".

- Njegove kosti će pomoći studentima da nauče više o posmrtnom pregledu i povezivanju izgleda posmrtnih ostataka s podacima u dokumentima o dotičnoj osobi - objašnjava Munjoz.

Mengele, koji je od 1943. do 1945. izvodio nehumane eksprimente sa logorašima u Aušvicu i poslao hiljade ljudi u gasne komore, preminuo je 1979, utopivši se u vodama brazilske savezne države Sao Paulo.

Mengeleov život u bekstvu posle Drugog svetskog rata uticao je na to da njegovi posmrtni ostaci postanu koristan nastavni instrument, kaže Munjoz i dodaje da “smo tokom pregleda ostataka otkrili frakturu levog kuka”.

Iz starih dokumenata proizilazi da je povredu zadobio u nesreći na motoru u Aušvicu.

Munjoz, koji drži Mengeleovu lobanju u ruci, pokazuje na malu šupljinu na levoj jagodičnoj kosti - posledicu dugotrajne upale nosnih sinusa. Nemački bračni par Bosert, koji je zločincu pružio utočište u Brazilu, navodno je priznao policiji da je Mengele često patio od apscesa zuba i da je problem rešavao žiletom.

Sirija Geverc ima 92 godine i preživela je Holokaust.

- Ne znam šta osećam. Imam previše bolnih uspomena na njega i sve što je radio meni i drugima u Aušvicu. Te uspomene ne mogu da izbrišem - kaže ona.

Ova žena je, osim u Aušvicu, bila i drugim koncentracionim logorima, a posle rata je otišla u Švedsku, gde je upoznala supruga. Godine 1952. zajedno su otišli u Brazil.

- Mengele mi je naredio da se skinem i uđem u korito puno vrele vode. Rekla sam da je suviše vruća, a on je rekao da će me ubiti ako ne uradim ono što mi je naredio. Posle toga sam morala da uđem u korito s ledenohladnom vodom - kaže ova Poljakinja i dodaje da je videla kada je Mengele ubio novorođenu devojčicu tako što ju je bacio s krova jedne od baraka.

- Bio je zao, perverzan čovek i mučitelj - kaže ona.

Posle Drugog svetskog rata Mengele je pobegao u Argentinu i živeo je deset godina u Buenos Ajresu. Kada su agenti izraelske obaveštajne službe Mosad uhapsili Adolfa Ajhmana, koji je takođe živeo u ovom gradu, Mengele je pobegao u Paragvaj. Godine 1960. našao je utočište u Sao Paulu. Nakon što se 1979. utopio na obali grada Bertioga, Bosertovi su ga sahranili pod lažnim imenom Volfgang Gerhard u mestu Embu, pored Sao Paula.

Njegovi ostaci su ekshumirani 1985. godine. Naučni timovi iz Nemačke, Izraela, SAD i Brazila su potvrdili da je zaista reč o Mengeleu.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.