
Izvor: RTS, 03.Dec.2008, 09:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Međunarodni dan osoba sa invaliditetom
Predsednik Srbije Boris Tadić je, na proslavi 3. decembra - Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom u Centru "Sava" istakao da sposobnost uživljavanja u život i probleme drugih nije samo individualna vrlina, već je to princip na kome moraju počivati i sve državne institucije.
Oko 70 odsto ukupnog broja osoba sa invaliditetom u Srbiji je siromašno, svega 13 odsto je zaposleno, a više od polovine živi od različitih socijalnih davanja, izjavio je ministar rada i socijalne >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << politike Rasim Ljajić.
Iz republičkog budžeta mesečno se izdvaja između 18 i 22 miliona dinara za finansiranje udruženja osoba sa invaliditetom, rekao je Ljajić dodavši da će sva sredstva u narednom periodu biti usmerena na projekte kojima se pospešuje proces integracije osoba sa invaliditetom u društvo, uklanjanje arhitektonskih i socijalnih barijera i naglasio da je značajno i podizanje društvene svesti o tom problemu.
"Najznačajniji korak u poboljšavanju položaja osoba sa invaliditetom je donošenje zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju tih osoba, koji se nalazi u skupštinskoj proceduri", rekao je Ljajić.
"Svaka institucija u ovoj zemlji formirana je zbog ljudi koji imaju svoje potrebe, strahove i nade. Institucije u Srbiji postoje da bi služile svim ljudima - onima koji imaju posebne potrebe i onima koji pripadaju većini stanovništva", rekao je Tadić.
Saosećanje - merilo razvoja društva
Tadić je izjavio je da je stepen saosećanja sa osobama sa invaliditetom jedno od najpouzdanijih merila stepena razvoja i civilizovanosti jednog društva.
On je dodao da se takav sistem vrednosti ne može uspostaviti preko noći.
"Predsednik sam zemlje koja hoće da pomogne i pruži podršku svim ljudima. To nije uvek moguće zbog brutalno teških činjenica, kao što je finansijski problem sa kojim se suočavamo kao i čitav svet, ali moramo da donesemo odluku da ćemo da rešavamo probleme", istakao je Tadić.
Predsednik Tadić je rekao da Skupština što pre mora da ratifikuje međunarodne akte o pravima osoba sa invaliditetom, a čitavo društvo i sve državne institucije dužne su da sprovode socijalne akcije kojima bi se takvim osobama život olakšao u najvećoj mogućoj meri.
Podrška i poštovanje
Ministar za rad i socijalnu politiku Rasim Ljajić izjavio je da država što pre mora da usvajanjem četiri nedostajuća zakona upotpuni pravnu regulativu koja će omogućiti poboljsanje položaja osoba sa invaliditetom.
"Važno je da svaki dan bude 3. decembar, a ne da vas se setimo samo tog dana. Osobama sa invaliditetom nije potrebno samo naše saosećanje, već i naša podrška i poštovanje elementarnih ljudskih prava. Vi to zaslužujete, a na nama je da vam to i omogućimo", rekao je Ljajić.
Svetska statistika pokazuje da oko 10 odsto ukupne populacije čine osobe sa invaliditetom, dok se u našoj zemlji procenjuje da ih ima oko milion.
Najveća diskriminacija u obrazovanju
Mreža organizacija osoba sa različitim tipovima invaliditeta izdala jesaopštenje u kojem je ukazano na "izuzetno loš materijalni položaj" osoba sa invaliditetom, kao i to da je "stepen diskriminacije najviši" u obrazovanju.
U saopštenju je navedeno i da "poslednjih nekoliko tužbi, koje su na osnovu Zakona o sprečavanju diskriminacije, pokrenute protiv nadležnih državnih organa govore da je izuzetno naglašen stepen diskriminacije od institucija sistema kako na lokalnom tako i nanacionalnom nivou".
"Implementacijom strategije za borbu protiv siromaštva i strategije za unapređenje položaja osoba sa invaliditetom, učinjeni su izvesni pomaci, koji nisu dovoljni, ali se nadamo da će u budućnosti biti više pozitivnih inicijativa za implementaciju pomenutih strategija", navedeno je u saopštenju.
Dodeljene nagrade udruženja "Beli štap"
Udruženje slepih i slabovidih Srbije "Beli štap" obeležavajući Međunarodni dan osoba sa invaliditetom, dodelilo je danas nagrade za dugogodišnji doprinos u razvoju inkluzivnog društva.
Zahvalnice su, između ostalog, dodeljene direktoru Javnog preduzeća "Pošte Srbije" Goranu Ćiriću, predsedniku opštine Vračar Branku Kuzmanoviću i profesorki Anki Stanojević - Paović.
Ovom prilikom, opština Vračar, u saradnji sa Nacionalnom službom za zapošljavanje - filijala Beograd, organizovala je u zgradi te opštine prvi sajam za zapošljavanje osoba sa invaliditetom.
Generalna skupština UN usvojila 3. decembra 1982. godine, kao dan osoba sa invaliditetom i od tada se taj dan obeležava i u Srbiji.