Medalje matematičara iz Srbije

Izvor: RTS, 04.Maj.2012, 09:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Medalje matematičara iz Srbije

Matematičari su se ponovo vratili sa medaljama - svaki član reprezentacije Srbije doneo je po jedno odličje sa 29. Međunarodne balkanske olimpijade u Turskoj. Kažu, predaha nema, jer ih u julu čeka Svetska olimpijada u Argentini. Zlatni matematičari, maturanti, školovanje nastavljaju u inostranstvu.

Svaki član reprezentacije Srbije doneo je sa 29. Međunarodne balkanske olimpijade u Turskoj po jedno odličje. Ekipno su zauzeli treće mesto, osvojivši tri zlatne, jednu >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << srebrnu i dve bronzane medalje.

Najnagrađivaniji, Teodor fon Burg, koji se matematikom bavi od treće godine, ne krije da se priprema za ulazak u kuću slavnih.

"Ako ja osvojim još jednu zlatnu medalju na Olimpijadi kao što sam poslednje tri godine, onda ću sveukupno imati četiri zlata i jedno srebro i jednu bronzu na internacionalnim matematičkim olimpijadama, što će biti novi rekord", kaže Teodor fon Burg, koji je u Turskoj osvojio zlatnu medalju.

Zadaci na Balkanskoj olimpijadi u Antaliji, kažu, nisu bili teški.

"Rešavali smo četiri zadatka za četiri i po sata. Teodor tvrdi da je bilo mnogo vremena, a ja ne znam šta da kažem, još sam nov u tome", kaže Ivan Tanasijević, koji je osvojio bronzanu medalju.

Dušan Šobot, koji je takođe osvoji zlatnu medalju, kaže da da je takmičenje u Turskoj bilo najlepše takmičenje, na kojem je ikada bio. "Nisam bio na baš previše međunarodnih takmičenja matematičkih do sada. Ovo je bilo najlepše takmičenje po organizaciji, i po zlatnoj medalji sa kojom se vraćam a i po ekipi", akže Ivan.

Zlatni matematičari, maturanti, školovanje nastavljaju u inostranstvu. Vrata su im već otvorili prestižni svetski univerziteti.

"Najznačajnije su mi ponude od Prinstona, Jejla i Kal Teka i na kraju sam se odlučio za Kal Tek, jer je on najprestižniji za inženjere, fiziku, matematiku", kaže Igor Spasojević, koji se iz Turske vratio sa zlatom.

Rade Špegar kaže da će kada on bude na Stenfordu, veoma verovatno u njegovoj generaciji biti neki novi Mark Zukenberg ili neki novi osnivač Fejsbuka.

"Upravo je to razlog što ja želim da budem u takvoj okolini, gde neću samo da učim matematiku nego ću moći da napravim nešto novo i nešto svoje", kaže Rade, koji je osvojio srebrnu medalju.

Ovi momci predstavljaće nas i u Argentini, na svetskoj olimpijadi. Matematičkim jezikom, medalje su konstanta, ali se to ne može reći i za sredstva za njihov odlazak na takmičenje, zbog čega se, i ovog puta, čeka na pomoć donatora.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.