
Izvor: Blic, 23.Sep.2008, 13:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Med, ren i papričica za brzo okrepljenje
Imunski (imunološki) sistem je odbrambeni sistem organizma koji ga štiti od napada stranih mikroorganizama (virusa, bakterija, gljivica i parazita), njihovih hemijskih supstanci (toksina), kao i sopstvenih izmenjenih i istrošenih ćelija.
Evo saveta kako da blagovremeno ojačate svoj imuni sistem:
1. Čeličenje
Ne izlazite po lošem vremenu? Pogrešno! Bilo da je kišovito ili sunčano, toplo ili hladno - nadražaji aktiviraju naš imuni sistem. >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Šetnje na svežem vazduhu i tuširanje hladnom vodom ujutro treniraju krvne sudove, telo se bolje adaptira na neuobičajene temperature i nećemo se tako brzo prehladiti. Osim toga, povećava se proizvodnja antitela i ćelija-ubica.
2. Smeh i ljubav
Zdravo je sve što čini zadovoljstvo - nežnost, seks, druženje, dobar film ili omiljeni hobi. Psihičko stanje preko nervnog i hormonskog sistema utiče na odbrambene snage u organizmu. Kada smo zabrinuti, podložniji smo infekcijama, i obrnuto, odbrana funkcioniše kada se osećamo dobro ili smo zaljubljeni. Ispitivanja su pokazala da smeh povećava imunoglobulin u krvi.
3. Med za brzo okrepljenje
Kada na brzinu želite da pomognete svom imunim sistemu, pojedite dve kašike meda. Zahvaljujući kalcijumu, magnezijumu i natrijumu, kao i tragovima fosfora, mangana i gvožđa, med povećava otpornost prema infekcijama i ubija bakterije. Tako podržava ćelije-ubice u borbi sa bakterijama.
4. Ljuto jača imunitet
Ren sadrži vitamin C i elemente koji ubijaju mikrobe. Čak i virusne infekcije mogu da se spreče renom. U tu grupu hrane spada i ljuta papričica.
5. Trčanje umesto vožnje autobusom
Podstaknite imuni sistem fizičkim kretanjem, bavite se sportom jer to aktivira imuni sistem. Ali oprez, ne preterujte, jer to ima kontraefekat. Ako nemate vremena za sport, onda radije pešačite umesto da se vozite autobusom ili se penjite stepenicama umesto da koristite lift.
6. Pravilna ishrana
Uravnotežena i raznovrsna ishrana sa malo masnoća, mnogo integralnih žitarica, voća i povrća snabdeva organizam važnim supstancama za odbranu. Najlakše je da se rukovodite principom semafora: svakodnevno jedite hranu intenzivne crvene, žute i zelene boje (recimo paradajz, šargarepu i spanać).
7. San
Malo sna slabi imuni sistem. Količina potrebnog sna je individualna, ali američke studije su pokazale da najduže žive oni koji spavaju sedam do osam sati.
8. Jogurt i kefir kao preventiva
Jednostrana ishrana sa mnogo belančevina ili ugljenih hidrata (beli hleb, šećer) i lekovi, kao antibiotici ili kortizon, štete korisnim bakterijama u crevima. Zato jogurt i kefir predstavljaju dobru preventivu.
9. Stop masnoj hrani
Previše masna hrana slabi imuni sistem, dok često unošenje alkohola oštećuje koštanu srž, gde se upravo stvaraju važne krvne ćelije. Alkohol, takođe, loše utiče na aktivnost nekih imunih ćelija.