Mašta, stvarnost i političke prognoze (4): Voleo bih da sam pogrešio

Izvor: Vesti-online.com, 01.Dec.2016, 09:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mašta, stvarnost i političke prognoze (4): Voleo bih da sam pogrešio

Multitalentovani Nenad Janković, poznatiji kao dr Nele Karajlić, u svom šaljivom tonu ume da kaže kako je jedan od prvih lažnih doktora.

 Titulu doktora i umetničko ime zaradio je tako što su sarajevski "primitivci" osmislili lik Neleta Karajlića koji je "doktorirao" na univerzitetu u Sokolcu.

Tada niko nije mogao ni da sanja da će trideset godina kasnije u ovom malom romanijskom mestu zaista i nići univerzitet, a da će lažni doktorati postati opšte mesto >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << urušavanja društvenih vrednosti.

Bila je to samo jedna od sjajnih i dobro pogođenih percepcija budućnosti u kreativnom naletu "Top liste nadrealista", a u kojem je Nenad Janković bio jedan od glavnih autora i glumaca.

Toliko se skečeva "Nadrealista" obistinilo da ih je teško svesti na slučajnost. Kako ste osmišljavali priče, gde ste pronalazili inspiraciju?

- Broj predviđenih istorijskih događaja je dovoljno velik da se to više ne može nazvati slučajnošću. Međutim, šta je to, još uvijek ne znam. Možda strah, možda predosjećaj, zaista ne znam. Znam samo da nam niko nije doturao informacije.

Da li je to bio kolektivno nadahnuće ili ste vi prevashodni autor?

- Za sve "političke" skečeve u "Nadrealistima" ja sam bio glavni i odgovorni i niko mi se u tu rabotu nije mešao, kao što se ni ja nisam mješao drugima. Rad na drugoj i trećoj seriji "Nadrealista" bio je klasičan primer slobode.

Jeste li u tom momentu mogli da pretpostavite da bi to što je prenaglašeni geg i zezancija moglo da preraste u surovu stvarnost?

- Naravno da jesam, ali sam se u isto vrijeme nadao da nisam u pravu... i danas bi više volio da sam pogrešio.

Zašto mislite da je "Nadrealistima" bilo teže da "ubodu" budućnost nego scenaristima "Simpsonovih" koji u jednoj epizodi od pre 16 godina pominju Trampa kao predsednika?

- Zato što je svakome ko je imao mozga bilo jasno da "rijatilizacija" ulazi u sve sfere našeg života. Tramp je bio taj koji je u svojoj predizbornoj kampanji govorio jezikom Tvitera. To ga je dovelo u Bijelu kuću. Kod nas je situacija bila mnogo zamršenija. Na Balkanu slika nikada nije sasvim jasna. Lako je pogađati iz Holivuda. Ajd, pogodi iz Sarajeva.

Jeste li zaista predosećali krvavi raspad zajedničke države ili je to bilo zdravorazumsko rezonovanje grupe momaka iz Sarajeva koja pred stvarnošću nije zatvarala oči?

- Teško da smo mi bili politički pismeni da to zdravorazumski rezonujemo. Prije svega to je bio strah da će se dogoditi zlo, a sa druge strane i način na koji smo pravili skečeve. Pokušavali smo da budemo uzbudljiviji od stvarnosti.

Koja je fikcija "Nadrealista" koja se najpreciznije ostvarila?

- Dejtonski sporazum. Prikazan je u skeču o Sarajevskom zidu. To je bila igra oko datuma. Moj rođendan je 11. 12. samo sam okrenuo datum na 12. 11. Godinu sam pogodio tako što sam slijedio analogiju dva velika rata koja su trajala četiri ljeta. Kako je posljednji počeo 1991, tako mi je logika davala odgovor da će se sve završiti 1995. Pošto je Dejtonski sporazum potpisan 21. novembra ja sam se posle zavitlavao da je došlo do permutacije brojki prilikom prekucavanja scenarija, napisanog na kutijama cigareta i kafanskim računima.

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.