Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 15.Apr.2011, 10:22 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Marković: Kad pritisnu Evropljani, sve može
BEOGRAD -
Zabrinjava to što sve dobro u reformi političkog sistema činimo isključivo zbog pritiska Evrope ili odlukom Ustavnog suda, iako je potpuno očigledno da nam je potrebna celovita reforma političkog sistema, izjavio je ministar za ljudska i manjinska prava, državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković.
"Stranke se teško odriču svoje moći. Da smo na vreme sami počeli reformu političkog sistema danas bi sve ovo izgledalo mnogo bolje", istakao je Marković >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << u intervjuu "Novostima".
Kad je reč o izbornim pravilima, on je istakao da će do nekih promena "nesporno doći, ali u daleko manjem obimu od onog koji nam je potreban".
Marković je ocenio da ukoliko izbori budu zakazani pre redovnog roka, važno je da to ne ugrozi ostvarivanje cilja - dobijanja statusa kandidata za članstvo u Evropskoj uniji.
Prema njegovom mišljenju, velika je greška što stranke vladajuće koalicije nisu bile spremne da prihvate njegove predloge izbornih reformi.
"Volja građana je da imaju svoje predstavnike u parlamentu, za koje veruju da će na najbolji način izraziti njihov politički stav, a ne da tu volju i pravo uzurpiraju stranke preko blanko ostavki i slobodnog odabira poslanika sa svoje liste", istakao je Marković.
"Kada poslanici glasaju oni ne pitaju građane da li je to njihova volja i da li su građani za usvajanje nekog amandmana ili nisu. Poslanici o tome odlučuju rukovodeći se politikom za čije ostvarivanje su se kandidovali na izborima. Prema tome, ovo pitanje je nametnuto javnosti da bi se vršila zamena teza u pokušaju da se sačuvaju moć i privilegije stranaka koje su neprimerene demokratskom društvu", naglasio je on.
Po Markovićevom mišljenju, ako su stranke spremne i sposobne da ponude kvalitetne ljude, pitanje "preletača" se više neće postavljati.
Kad je reč o resoru ljudskih i manjinskih prava, on je kao najteže izazove naveo implementaciju Zakona o izboru nacionalnih saveta nacionalnih manjina, poboljšanje položaja Roma, izbor Nacionalnog saveta Bošnjaka.
Marković je rekao da je razgovarao sa muftijom Muamerom Zukorlićem i da je njegov utisak da ima prostora i volje za napredak.
On je ocenio da je do sada urađeno "veoma mnogo u odnosu na prethodno vreme" na depolitizaciji državne uprave i da je više od polovine državnih službenika na položajima izabrano po javnom konkursu, što je višestruko bolji rezultat u odnosu na sve ranije vlade.
"Međutim, to nije dovoljno, moramo još više raditi na tome i nastaviću da vršim pritisak u tom pravcu, jer je do sada dao dobre rezultate", kazao je on.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...







