Izvor: Blic, 12.Maj.2013, 01:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Marko Đurić za „Blic“: Ne damo da nas prevare
Priština pokušava da tumači sporazum na način koji nas sve samo udaljava od njegove implementacije. Srbija nije prihvatila ovaj sporazum u nameri da prevari drugu stranu i ne može sebi dopustiti da i sama bude obmanuta - kaže za „Blic” Marko Đurić, savetnik predsednika Srbije. Suština je u interpretaciji sporazuma: Marko Đurić
- Svesni smo da postignuti sporazum nije sjajan, ali smatramo da je, u datim okolnostima, dovoljno dobar za srpski narod i Srbiju. Ono što >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << svakako nećemo dozvoliti, to je da kroz različita tumačenja i, na njima zasnovanom, lošem planu implementacije, ovaj sporazum postane obesmišljen i štetan po interese srpskog naroda i Srbije.
Kako su izgledali razgovori u Briselu?
- Razgovori su bili teški, ali im je srpska strana pristupila veoma konstruktivno u nameri da ostane u Briselu koliko god je potrebno sve dok dogovor ne bude postignut. Čini se da je delegacija iz Prištine ovim razgovorima pristupila manje ambiciozno i bez želje da odstupi od nekih rigidnih stavova koji odstupaju od slova i duha prethodno prihvaćenog sporazuma. Srbija smatra da je nastavak razgovora jedini put do rešenja, i u tom smislu se nadamo da će se predstavnici Prištine u najskorije vreme vratiti za pregovarački sto.
Premijer Ivica Dačić je rekao da Nemačka postavlja neke nove uslove. Šta možete da nam kažete o tome?
- Svaka država teži ostvarenju onoga što vidi kao svoje nacionalne ciljeve i interese. To je slučaj sa svakom ozbiljnom državom, a Nemačka to sigurno jeste. I Srbija ima neke svoje interese i ciljeve kojima teži. Neki od njih se poklapaju a nemačkim, a drugi ne. Nema ljutnje, niti mesta emocijama. Nemačka je velika i moćna država Evrope kojoj težimo, pa je u poziciji i da postavi određene uslove. S druge strane, Srbija je mala i ponosna država, pa će u skladu s tim uvek biti u poziciji da na neke uslove odgovori pozitivno, a na neke ne.
Da li postoji mogućnost da, i pored svega, Srbija ne dobije datum za početak pregovora s EU, kako kaže predsednik Nikolić?
- Iskustvo nas uči da za Srbiju najčešće važe pomalo različiti kriterijumi u odnosu na standardne. Imajući to u vidu, svaki ishod je moguć. Naše je da ono što je do nas učinimo maksimalno, a na drugima je da procene da li je to dovoljno. Tako i činimo, poštujući osnovne nacionalne interese. Da li će to biti dovoljno? Saznaćemo uskoro.
Najčitanije SADA:
Đurić: Nećemo dozvoliti da sporazum bude obesmišljen
Izvor: NaDlanu.com, 12.Maj.2013
Priština pokušava da tumači sporazum na način koji udaljava od njegove implementacije. Naš tim neće dozvoliti da sporazum bude obesmišljen, kaže Marko Đurić..."Ono što svakako nećemo dozvoliti, to je da kroz različita tumačenja i na njima zasnovanom lošem planu implementacije, ovaj sporazum...










