Marka sa likom Branka Ćopića

Izvor: Radio 021, 27.Jan.2015, 13:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Marka sa likom Branka Ćopića

Pošta Srbije objaviće danas prigodno filatelističko izdanje "100 godina od rođenja Branka Ćopića", nominalna vrednost marke je 35 dinara, a na njoj se nalazi portret poznatog književnika.

Ovo prigodno izdanje sadrži i FDC koverat prvog dana, a štampano je u tiražu od 50.000 primeraka. Umetnička obrada marke delo je slikarke Marine Kalezić, kreatora marki Pošte Srbije.

Branko Ćopić osnovnu školu završio je u rodnim Hašanima, nižu gimnaziju u Bihaću, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << a učiteljsku školu u Karlovcu. Na Filozofskom fakultetu u Beogradu diplomirao je 1940. godine.

Prvu priču objavio je 1928. godine. Njegova dela prevođena su i na engleski, nemački, francuski i ruski jezik. Bio je član Srpske akademije nauka i umetnosti i Akademije nauka i umetnosti Bosne i Hercegovine.

Nakon Drugog svetskog rata živeo je u Beogradu. Bio je urednik dečjih listova i jedan od najvećih dečjih pisaca na jugoslovenskim prostorima. U njegovim delima dominiraju teme iz života ljudi iz Bosanske krajine i NOR-a. Za književni rad dobio je, između ostalih, nagradu AVNOJ-a i Njegoševu nagradu (obe 1972).

Preminuo je 26. marta 1984. godine u Beogradu.

Nastavak na Radio 021...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.