
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 12.Jun.2020, 13:39
Manje od jedan odsto Roma ima završen fakultet
Predstavništvo fonda za obrazovanje Roma počelo je kampanju "Obrazovanjem do posla", kao deo projekta "Pospešivanje zapošljavanja mladih Roma i Romkinja - faza 2".
Cilj kampanje je upoznavanje učenika sa mogućnostima koje su im na raspolaganju, motivisanje da nastave svoje obrazovanje, da odabiru srednju, visoku školu ili fakulteta u sklade sa svojim interesovanjima, sposobnostima, ali i potrebama na tržištu rada.
U okviru romske zajednice čak 87 odsto populacije >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << ima samo osnovno ili niže obrazovanje, a manje od jedan odsto njih ima više i visoko obrazovanje, a slična je situacija i sa zapošljavanjem.
Romi na novi posao čekaju u proseku mesec dana duže od opšte populacije, suočavaju se sa znatno višim stopama nezaposlenosti u svim starosnim grupama.
Istraživanja pokazuju da Romi nemaju dovoljno informacija o postojećim merama podrške za osetljive grupe, da roditelji siromašnih učenika nisu na vreme informisani o svojim pravima i odgovornostima.
"Učenici imaju pravo da koriste afirmativne mere kako bi upisali željenu srednju školu ili fakultet. Svi učenici romske nacionalnosti kada upišu srednju, visoku školu ili fakultet, mogu da se prijave na Konkurs za dodelu učeničkih i studentskih stipendija osobama iz osetljivih društvenih grupa, koje Ministarstvo prosvete objavljuje na početku svake školske godine", kaže Zorana Tomić, koordinatorka Predstavništva fonda za obrazovanje Roma.
Stevan Gligorin, koordinator za stipendijski program Fonda za obrazovanje Roma objasnio je koje sve mogućnosti imaju na raspolaganju budući studenti romske nacionalnosti.
"U pitanju je Romski Memorijalni program univerzitetskih stipendija (RMUSP) koji sprovodi Fond za obrazovanje Roma (REF). Konkurs za ovu godinu otvoren još nekoliko dana, do 17. juna. Na sajtu https://www.romaeducationfund.org/rmusp-serbia/ moguće je pročitati više informacija o samom programu, ali i konkurisati za stipendiju", rekao je Gligorin.
Ukoliko učenik odluči da nakon završene srednje škole potraži posao, važno je da se upozna sa potrebama na tržištu rada kako bi mogao brzo da se zaposli u struci.
"Želim da poručim svima da se isplati ulaganje u sopstveno obrazovanje, u budućnost. Ne treba ni pod kojim uslovima napuštati školovanje. Upišite školu, idite posle na fakultete, to možda nije garancija da ćete sutra živeti lakše, ali obrazovanjem dobijate mogućnost da pomognete pre svega sebi, zatim svojim roditeljima, a onda i da date svoj doprinos zajednici iz koje dolazite" istakao je Robert Kasumović, magistar farmacije.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Obrazovanjem do posla: Program podrške učenicima romske nacionalnosti
Izvor: Večernje novosti, 12.Jun.2020
Čak 87 odsto romske populacije ima samo osnovno ili niže obrazovanje, a manje od jedan odsto više i visoko obrazovanje Predstavništvo fonda za obrazovanje Roma, uz podršku programa Nemačke finansijske saradnje, koji implementira Nemačka razvojna banka KfW u ime Vlade Republike...