Manje ispitnih rokova za studente

Izvor: B92, 15.Sep.2012, 14:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Manje ispitnih rokova za studente

Beograd -- Državni sekretar Radivoje Mitrović kaže da će broj ispitnih rokova biti smanjen sa šest na četiri, a da će uslov za upis na budžet ostati 48 ESP bodova.

Okosnicu izmena Zakona o visokom obrazovanju, prema njegovim rečima, činiće i produžena apsolventska godina sa šest meseci na godinu dana.

"Sve je još podložno korekcijama. Izmene zakona najverovatnije će biti usvojene na sednici Vlade u četvrtak 20. septembra, da bi u ponedeljak 24. septembra ušle >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u skupštinsku proceduru. Posao mora biti završen do 1. oktobra kada počinje školska godina za studente, pre svega jer se predviđa da uslov za upis na budžet bude 48 ESP bodova, umesto sadašnjih 60", kazao je Mitrović.

Rektor Univerziteta u Beogradu Branko Kovačević objasnio je da je ideja da se svake godine polako podiže broj bodova kao uslov za upis na budžet za narednu godinu.

"Izmenama Zakona još ove školske godine predviđeno je da uslov za upis na budžet bude 48 bodova, da bi se narednih godina lestvica polako dizala, najpre na 54, a u školskoj 2014/15. godini uslov bio 60 ESP bodova", priča Kovačević.

Govoreći o smanjenju broja ispitnih rokova, rektor Kovačević je naglasio da je predviđeno da ova odredba počne da se primenjuje od sledeće školske godine i to tako što bi od naredne školske godine studenti imali pet, a godinu dana kasnije četiri ispitna roka.

"Veliki broj ispitnih rokova ne povećava prolaznost studenata na ispitima, jer studenti obično onda čekaju zadnji rok", rekao je Kovačević i podsetio da na evropskim i američkim univerzitetima postoje samo dva ispitna roka i to junski i septembarski kao popravni.

Predsednik Studentske konferencije univerziteta Srbije (SKONUS) Miša Živić istakao je da ukidanje ispitnih rokova mora da prati polaganje ispita kroz kolokvijume.

"Na evropskim univerzitetima ima malo ispitnih rokova, ali se ispiti polažu kroz kolokvijume, što kod nas nije praksa. Ukoliko neko položi sve obavezne kolokvijume, to treba da mu se računa kao položen ispit i da na ispit izlazi jedino ako želi veću ocenu. Pošto kod nas na većini fakulteta nije zaživelo polaganje ispita kroz kolokvijume dat je prelazni period, da se fakulteti prilagode", naglasio je Živić.

On je istakao da je za studente veoma važno što je izmenama Zakona predviđeno da produžena godina umesto šest meseci traje godinu dana za studente završne godine.

"Produžena godina će trajati šest meseci duže što je takođe veoma važno za studente sa socijalnog aspekta. Na taj naćin im se produžava pravo na studentski dom, kredit, povlastice za prevoz", zaključuje Živić.

U Ministarstvu prosvete , nauke i tehnološkog razvoja navode da će izmenama Zakona o visokom obrazovanju biti stvoren i pravni osnov da se utvrdi Nacionalni okvir kvalifikacija za visoko obrazovanje.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Manje ispitnih rokova za studente

Izvor: Akter, 15.Sep.2012

Državni sekretar Radivoje Mitrović kaže da će ispitni rokovi biti smanjeni sa šest na četiri, a da će uslov studentima za upis na budžet ostati 48 ESP bodova

Nastavak na Akter...

Manje ispitnih rokova za studente

Izvor: Šumadija Press, 16.Sep.2012, 12:50

Državni sekretar Radivoje Mitrović kaže da će broj ispitnih rokova biti smanjen sa šest na četiri, a da će uslov za upis na budžet ostati 48 ESP bodova.

Nastavak na Šumadija Press...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.