
Izvor: Blic, 04.Jan.2008, 10:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Malo mašte za lepše okruženje
Svega nekoliko umetnički oblikovanih tezgi za prodaju suvenira, koje uveče mogu da posluže kao klupe za sedenje mladima koji su izašli u grad, detalj je koji bi od Bezistana napravio privlačno mesto. Javni prostor u Beogradu, naročito u Starom gradu gde ga ima mnogo i gde je mnogo zapušten, bio je istraživačka tema grupe studenata Arhitektonskog fakulteta čiji će radovi krajem januara biti izloženi u kući Đure Jakšića u Skadarliji.
- Opština Stari grad ima atraktivne >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << javne prostore koji su nedovoljno iskorišteni. Grupa od 48 studenata prve godine master studija istraživala je javne prostore Starog grada. Rezultat je 14 izvanrednih radova. Koleginica Jelena Živković i ja veoma smo se namučili u pokušaju da bar nekome damo manje od deset, ali nije moglo. Svaki rad je, prema kvalitetu i mašti koja je pokazana, zaslužio čistu desetku - kaže za "Blic" Zoran Đukanović, docent na Arhitektonskom fakultetu i mentor studentima na predmetu Umetnost u javnim prostorima.
Bezistan gradska suvenirnica
Katarina Obradović i Milena Šušić istraživale su mogućnosti oživljavanja Bezistana, prostora koji spaja Terazije sa Trgom Nikole Pašića. Umesto da bude reprezentativna gradska suvenirnica, ovaj prostor je preko nedelje pust i maračan, a vikendom pre podne pretvara se u neuređenu pijacu kojom ne može da se prođe.
- Namena koju Bezistan ima kao gradska suvenirnica omogućava postavljanje umetničkih formi koje bi bile u funkciji tezgi za prodaju suvenira, a u nekoj drugoj funkciji klupa za odmor i mirnu rekreaciju. Ovakvi oblici mogli bi da omoguće veće zadržavanje u prostoru Bezistana, čak i kada se prodavci suvenira povuku - objašnjavaju autorke.
Kako bi noću prostor bio bolje osvetljen, one predlažu postavljanje svetlosnih instalacija, pa i foto zida na ulazu sa Terazija.
- Vidimo to kao neku vrstu gradskog foto albuma. Sa umetnički urađenim tezgama-klupama i uz uređenje prolaza ka Nušićevoj ulici kao prostoru neartikulisanih umetničkih oblika, zaokružili smo projekat koji ima za cilj da u prostoru Bezistana naglasi specifičan duh samog Beograda. Kreativnost i individualnost njegovih stanovnika, uz mogućnost učešća i ljudi koji samo dolaze u posetu kao turisti - kažu devojke.
Sveće na Topličinom vencu
Parkić na Topličinom vencu ne služi skoro nikome. U njemu se zadržavaju stanari okolnih zgrada dok čekaju svoje kučiće da se... istrče. Prostor je, kažu mladi autori Jelena Bogosavljević i Ana Keber, "dušu dao" za uživanje.
- Lokacija na kojoj se nalazi parkić pruža mnogo mogućnosti za intervenciju i svaka je bolja od one slike koju svaki dan tamo viđamo. Danju romantičan, a u kasnijim satima prilično neosvetljen i pomalo zastrašujući prostor uprkos tome što se nalazi na nekoliko desetina metara od Knez Mihailove ulice, pored Muzeja primenjene umetnosti. Sve ovo nas je inspirisalo da se aktiviramo i osvežimo taj ambijent. Varijanti za to ima na stotine, ali umetnost je preobraziti prostor tako da postane i reper i mesto zbog koga ćete skrenuti sa svoje putanje. Mesto u kome ćete se neplanirano zadržati. To treba da bude ambijent u kome će se sve generacije prijatno osećati. Naša ideja je bila da primenimo obične predmete, u ovom slučaju džinovske sveće, koje će dati karakter prostoru, oživeti ga, a ujedno biti iskorišćene i kao osvetljenje - ističu Jelena i Ana.
Sutra: Breg za razmišljanje i šah na Kalemegdanu