Makron u Versaju: Radikalno...; Kritičari: On hoće krunu

Izvor: B92, 03.Jul.2017, 17:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Makron u Versaju: Radikalno...; Kritičari: On hoće krunu

Francuski predsednik Emanuel Makron kaže da je nakon pobede njegove stranke "Republika u pokretu" Francuska spremna da krene "radikalno novim putem".

Sa druge strane, protivnici kritukuju njegov stil vladanja kao "kraljevski", tvrdeći da se kreće ka monarhizmu.

"Do sada bili smo na pogrešnom koloseku. Više smo voleli pravila od inicijativa", rekao je Makron obraćajući se poslanicima oba doma francuskog parlamenta u Versajskoj palati, prenosi AFP.

On >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je predložio da se broj poslanika u oba doma smanji za trećinu, što je predlagao i u predizbornoj kampanji, uz obrazloženje da bi to imalo pozitivne efekte na opšti kvalitet parlamentarnog rada.

AFP podseća da francuski Senat ima 348 stranačkih predstavnika, dok je u donjem domu Narodne skupštine 577 poslanika.

Makronovo obraćanje predstavnicima oba doma parlamenta u sjaju i raskoši Versajske palate kritičari vide kao još jedan dokaz njegovog "kraljevskog stila vladavine".

AFP je ranije prenela da će Makron svoj govor, čiji je tekst sačinjen u stilu godišnjeg obraćanja naciji koje imaju američki predsednici, iskoristiti da izloži svoju viziju Francuske i to tokom zajedničkog zasedanja Nacionalne skupštine i Senata, koje se ne događa često.

Naime, poslanici oba doma obično se pozivaju na zajedničko zasedanje samo u vreme nacionalnih kriza, ali je Makron današnje zasedanje, kakvo namerava da zakazuje jednom godišnje, sazvao kako bi izneo svoju viziju i prioritete i to samo dva meseca nakon izborne pobede.

Mnogi, međutim, zbog njegovog obraćanja osećaju još veću nelagodu, smatrajući da je vlast sve više skoncentrisana u rukama predsednika, dok njegov govor vide kao dokaz onoga što kritičari nazivaju njegovim skretanjem ka "monarhizmu".

Mediji i opozicione stranke optužuju 39-godišnjeg Makrona da svom premijeru iznenada uskraćuje podršku i oštro kritikuju njegovo odbijanje da posle današnjeg obraćanja parlamentu odgovara na pitanja.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Makron propagira radikalizaciju, opozicija ga optužuje da hoće monarhiju

Izvor: Vesti-online.com, 03.Jul.2017

Francuski predsednik Emanuel Makron kaže da je nakon pobede njegove stranke "Republika u pokretu" Francuska spremna da krene "radikalno novim putem"...Sa druge strane, protivnici kritukuju njegov stil vladanja kao "kraljevski", tvrdeći da se kreće ka monarhizmu...- Do sada bili smo na pogrešnom koloseku....

Nastavak na Vesti-online.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.