Izvor: RTS, 26.Dec.2014, 15:01 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Makedonija, policija protiv studentskog protesta
Blizu 10.000 ljudi ispred makedonske vlade protestuje zbog odluke da se uvede posebno testiranje kojim se proverava znanje posle polovine i na kraju studija. Policija zaustavila autobus sa oko pedeset studenata iz Strumice koji su nameravali da se pridruže kolegama na protestu u Skoplju.
Oko 10.000 studenta, srednjoškolaca, profesora i građana okupilo se ispred zgrade makedonske vlade da kaže "ne" uvođenju državnog ispita u visokom obrazovanju, piše makedonski portal >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Plusinfo.
Ispred zgrade Vlade nalazi se i policija.
Predstavnik organizatora današnjeg protesta kaže da kroz transparente poručuju "ili indeks ili pasoš".
Policija je danas kod Štipa preprečila put autobusu koji je vozio studente na protest ispred Vlade i zatražila od vozača putne isprave. Posle duže rasprave studenti su nastavili put.
"Od svih vozila, policija je samo naš autobus zaustavila i držala ga više od pola sata. I to bez razloga. Vozač nije napravio nijedan prekršaj, a prema nama su se drsko ophodili. Očigledno je da su nas zaustavili samo da bi sabotirali protest u Skolju", kaže jedan od studenata.
Studenti iz Strumice su se uputili u Skoplje na treći protest protiv Ministarstva prosvete koje je donelo odluku da se uvede posebno testiranje kojim se proverava znanje posle polovine i na kraju studija.
Na protest su stigli studenti iz Tetova, Strumica, a istovremeno se protestuje i u Bitolju.
Na poslednjem protestu prisustvovalo je više od 15.000 studenata. Oragnizator protesta "Studentski plenum" očekuje da današnji protest bude i masovniji, jer ministarstvo predložene mere planira da prosledi skupštini.
Studenti su se organizovali uz pomoć društvenih mreža i pozvali sve bez obzira na uzrast da im se pridruže ispred Vlade.









