Makedonija na čekanju?

Izvor: RTS, 24.Jan.2011, 12:19   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Makedonija "na čekanju"?

Prioritet generalnog sekretara UN Ban Kimuna nije rešenje makedonskog pitanja, nego kiparski problem, smatra turski novinar Dogan Uluč. Kiparski lideri imaju još devet nedelja da reše otvorene probleme, rekao Ban.

Generalni sekretar UN Ban Kimun nije zainteresovan za rešavanje spora između Skoplja i Atine o imenu Makedonije, jer mu je prioritet kiparski problem, tvrdi za Dojče vele turski izveštač iz Ujedinjenih nacija Dogan Uluč.

Ban Kimun je na svojoj >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << prvoj ovogodišnjoj konferenciji za novinare podvukao da ova godina treba da bude dobra za rešavanje kiparskog problema.

"Kiparski lideri imaju još devet nedelja da reše otvorene probleme, pre no što se ponovo sretnemo u Ženevi", rekao je Ban.

Prema mišljenju Uluča, dugogodišnjeg dopisnika turskog Hurijeta iz UN, između makedonskog i kiparskog problema postoje sličnosti, ali i jedna bitna razlika: "Za razliku od Makedonije, za Kipar su zainteresovani i Ban Kimun i Evropska unija".

Rešenje za Kipar čini se, zaista, na dohvat ruke što, po mišljenju Ban Kimuna, neće ići tako brzo, kada je reč o makedonsko-grčkom sporu.

"Pre svega, radi se o principu da nije poželjno davati rokove u ovakvoj vrsti sporova. Pored toga, sada je trenutak da se donese odluka koja će biti prihvatljiva za obe strane, uz posredovanje Metju Nimica", rekao je generalni sekretar UN.

Turski novinar, pak, smatra da ni uz posredovanje američkog diplomate nije realno očekivati napredak u sledećoj rundi pregovora Skoplja i Atine u Njujorku.

Grčka strana već je najavila da će to biti samo formalni razgovori.

"Ban Kimun nema nikakve namere da sada rešava taj problem, tako da grčko-makedonski spor može da potraje još neko vreme, a aktuelnom generalnom sekretaru UN nije potreban još jedan problem", tvrdi Uluč.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.