Izvor: Blic, 28.Sep.2010, 01:15 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Mađarski savet protiv profesorke Marijaš
Senta - Školski odbor senćanske Gimnazije jednoglasnom odlukom za vršioca dužnosti direktorke postavio je Ildiku Marijaš, profesorku ove škole, iako se sa tom odlukom ne slažu članovi Nacionalnog saveta Mađara. Posle rešenja, koje je stiglo iz Mađarskog saveta, u kome se profesorki Marijaš ne daje saglasnost da bude izabrana na mesto direktora Gimnazije u Senti, u školi se čulo da su na taj način prekoračena ustavna ovlašćenja.
Imenovanje direktora izazvalo je >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << mnoge tenzije u senćanskoj Gimnaziji, među predstavnicima lokalnih stranaka, ali i u javnosti.
Pre poslednje sednice Školskog odbora, saglasnost za izbor profesorke Marijaš nije dao Zoltan Jegeš, Pokrajinski sekretar za obrazovanje. Pošto je Tibor Pataki odustao od kandidature, osam članova Školskog odbora glasali su - da profesorka Marijaš predstavlja Gimnaziju, dok za njeno imenovanje ne stigne saglasnost.
Na konkurs za mesto direktora ugledne škole prijavilo se troje kandidata, od kojih su uslove ispunjavali dosadašnji direktor Tibor Pataki, koji je na čelo škole bio u prethodna dva mandata i profesorka hemije Ildiko Marijaš. Na pretposlednjoj sednici pet, od devet članova Školskog odbora, prednost su dali Ildiki Marijaš. Zakonom o srednjem obrazovanju predviđeno je, da prilikom izbora direktora u školama, u kojima se u većini odeljenja nastava izvodi na jeziku nacionalne manjine, direktor bira uz mišljenje Saveta nacionalne manjine. U ovom slučaju to je Nacionalni savet Mađara.
Umesto mišljenja, iz Nacionalnog saveta Mađara stiglo je rešenje u kome piše: „Odbija se davanje prethodne saglasnosti kandidatu Ildiki Mariaš na izbor direktora senćanske Gimnazije.” U obrazloženju stoji da je imenovanje članova Školskog odbora sprovedeno na nezakonit način, jer nisu uzeti u obzir predlozi Nacionalnog sveta Mađara.
U rešenju, koje je potpisao dr Tamaš Korhec, predsednik Nacionalnog saveta Mađara, nalaže se Školskom odboru senćanske Gimnazije da predloži novog kandidata, u suprotnom će konkurs biti ponovljen.
- Nacionalni savet Mađara je ovakvim odgovorom prekršio ustavna ovlašćenja. Upravni sud je odbio žalbu Nacionalnog saveta Mađara na imenovanje članova Školskog odbora u Gimnaziji i na taj način je potvrđeno da je Školski odbor izabran u skladu sa zakonom. Tu činjenicu prećutkuju i umesto mišljenja, poslali su rešenje o kandidatu za direktora Gimnazije - kaže Novica Mihailović, profesor Gimnazije.
Za odgovor 30 dana
Da bi se Ildiki Marijaš izdalo rešenje o izboru za direktorku Gimnazije, potrebna je još saglasnost Pokrajinskog sekretara. Odluka Školskog odbora dostavljena je Pokrajinskom sekretaru na saglasnost i on bi trebalo da odgovori za 30 dana.








