Izvor: RTS, 26.Apr.2009, 18:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Mađari u Rumuniji traže autonomiju
Najveća partija Mađara u Rumuniji UDMR zatražila autonomiju koja bi bila na nivou organizacije države, saopšteno na kongresu mađarske partije. Predsednik Rumunije Basesku, koji je prisustvovao otvaranju kongresa, rekao da je pobornik decentralizacije, ali da država ne prihvata kršenje Ustava.
Demokratski savez Mađara u Rumuniji (UDMR) traži autonomiju koja bi bila na nivou organizacije države, da mađarski jezik dobije status zvaničnog i da se mađarskoj zajednici prizna >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << status konstitutivnog elementa države.
Ti zahtevi navedeni su u rezoluciji usvojenoj na kongresu najveće mađarske partije UDMR-a, koji je održan ovog vikenda u transilvanskom gradu Klužu.
U rezoluciji "Naš savez, naša Evropa" navodi se da je "došlo vreme za priznavanje mađarske zajednice u Rumuniji, sa 1,5 miliona članova, kao konstitutivnog elementa države i vreme je da se mađarski jezik prizna kao zvanični na lokalnom i regionalnom nivou".
Istovremeno se naglašava da očuvanje etničkog identiteta može biti garantovano "jedino opredeljenim formama autonomije prema primeru nekoliko članica Evropske unije".
U tom cilju je potreban dijalog sa političkom klasom i sa rumunskim civilnim društvom radi ostvarivanja "sistema autonomije na nivou organizacije države", navodi se u rezoluciji.
"U našoj Evropi, mađarska zajednica iz Transilvanije, kao i iz cele Rumunije, ima ista prava, značaj i kompetitivnost kao bilo koja druga evropska zajednica", ističe se u dokumentu kongresa UDMR-a.
Rumunski predsednik Trajan Basesku, koji je prisustvovao otvaranju kongresa UDMR-a, rekao je da je on "bezrezervni pobornik decentralizacije, kao suštinskog elementa širenja autonomije", ali da "kršenje Ustava državne institucije ne mogu prihvatiti".
UDMR je od 1996. do 2008. godine bila u vlasti ili je podržavala vladu, ali je posle parlamentarnih izbora 2008. godine prešla u opoziciju.








