MISTERIOZNI VRTLOG ZBUNIO NAUČNIKE! Odlomio se deo Sunca Ne znamo šta se tačno dešava

Izvor: SrbijaDanas.com, 10.Feb.2023, 17:55

MISTERIOZNI VRTLOG ZBUNIO NAUČNIKE! Odlomio se deo Sunca "Ne znamo šta se tačno dešava"

Od vrlo rane faze tekućeg ciklusa, koji je počeo u decembru 2019. godine, aktivnost Sunca je premašila sva očekivanja. A sada je zabeležen misteriozni vrtlog

I pored činjenice da je Sunce jedan od najvažnijih aspekata našeg života, još uvek ne znamo sve mehanizme koji stoje iza procesa koji se odvijaju na našoj zvezdi. Naučnici su sve vreme pažljivo pratili i analizirali dešavanja na tom užarenom telu, a sada su primetili nešto veoma neobično.
>> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com <<
Primetili su da se materijal iz plazme koji je izbio sa površine Sunca odvojio i formirao vrtlog iznad solarnog severnog pola. Stručnjaci tvrde da ovako nešto ranije nisu videli i da je potrebna dalja analiza da bi se utvrdilo da li se to zaista dogodilo ili ne i šta tačno znači, piše Science Alert.

Sunce trenutno prolazi kroz fazu pojačane aktivnosti. Do sada je svakog dana ove godine puštala baklju. U januaru je čak lansirao nekoliko njih kategorija Ks i M. Klasa Ks je najjača moguća erupcija na Suncu, dok su baklje klase M nivo slabije.

Ali ovo nije razlog za zabrinutost - naša zvezda prolazi kroz različite cikluse aktivnosti svakih 11 godina ili tako. Solarni ciklusi Solarni ciklusi imaju ogroman uticaj na Sunčev sistem, ali ih relativno slabo razumemo. Naučnici veruju da su verovatno povezani sa solarnim magnetnim poljem. Otprilike svakih 11 godina, magnetni polovi Sunca se preokreću, sever postaje jug i obrnuto.

More observations of the #SolarPolarVortex reveal it took roughly 8 hours for material to circumnavigate the pole at approximately 60° latitude. This means an upper bound in the estimation of horizontal wind speed in this event is 96 kilometers per second or 60 miles a second! pic.twitter.com/EpHhwdLeDs

— Dr. Tamitha Skov (@TamithaSkov) February 4, 2023

Ova situacija se poklapa sa onim što je poznato kao solarni maksimum, kada Sunce emituje najviše baklji i koronalnih izbacivanja mase (CME) i ima najviše sunčevih pega. Nakon toga sledi period umirujuće aktivnosti, a zatim ponovo počinje period solarnog maksimuma. Sada je naša zvezda u toj fazi, odnosno na pragu pomenutog maksimuma. Ciklusi aktivnosti se karakterišu i predviđaju na osnovu jednog faktora: broja Sunčevih pega.

Ovo su privremeni regioni u kojima su magnetna polja posebno jaka, što podstiče erupciju baklji i CME. Mrlje vidimo kao tamne mrlje jer magnetno polje inhibira protok vrele plazme, a regioni su kasnije hladniji i tamniji od okoline.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.