Izvor: B92, 03.Jul.2000, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
MISIJA UN UMIRUJE ALBANCE
Misija UN na Kosovu u ponedeljak je pruzila uveravanja Albancima da se njenim sporazumom sa Srpskim nacionalnim vecem Srbima ne daju samouprava i njihove paralelne snage bezbednosti, javlja Rojters. Bio je to pokusaj Misije da umiri Albanace, nakon sto su njihovi politicari i komentatori izrazili srdzbu zbog sporazuma UN i SNV. "Sporazum sa Srbima upravo je suprotan kantonizaciji ili podeli", izjavila je portparol Misije UN Nadia Junes, na konferenciji za novinare. Sporazum se Srbima, koji >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << vecinom zive u enklavama, gde ih cuvaju vojnici KFOR, obecava vecu bezbednost i posebnu lokalnu administraciju u tim podrucjima, sto je "uznemirilo" Albance, koji su to shvatili kao nameru Srba da dobiju samoupravu i snage bezbednosti, nezavisno od vecinskog stanovnistva. "Sporazum koji je potpisan prosle nedelje je reakcija na realnost na terenu, a na terenu nema bezbednosti i slobode kretanja za Srbe i druge zajednice na Kosovu", rekla je Junes. Ona je istakla da ce se grupe za nadgledanje, cije je formiranje predvidjeno sporazumom, a koje je naislo na najvece kritike Albanaca, kretati nenaoruzane i samo u pratnji vojnika KFOR i policije.












