Izvor: B92, 03.Jul.2000, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

MISIJA UN UMIRUJE ALBANCE

Misija UN na Kosovu u ponedeljak je pruzila uveravanja Albancima da se njenim sporazumom sa Srpskim nacionalnim vecem Srbima ne daju samouprava i njihove paralelne snage bezbednosti, javlja Rojters. Bio je to pokusaj Misije da umiri Albanace, nakon sto su njihovi politicari i komentatori izrazili srdzbu zbog sporazuma UN i SNV. "Sporazum sa Srbima upravo je suprotan kantonizaciji ili podeli", izjavila je portparol Misije UN Nadia Junes, na konferenciji za novinare. Sporazum se Srbima, koji >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << vecinom zive u enklavama, gde ih cuvaju vojnici KFOR, obecava vecu bezbednost i posebnu lokalnu administraciju u tim podrucjima, sto je "uznemirilo" Albance, koji su to shvatili kao nameru Srba da dobiju samoupravu i snage bezbednosti, nezavisno od vecinskog stanovnistva. "Sporazum koji je potpisan prosle nedelje je reakcija na realnost na terenu, a na terenu nema bezbednosti i slobode kretanja za Srbe i druge zajednice na Kosovu", rekla je Junes. Ona je istakla da ce se grupe za nadgledanje, cije je formiranje predvidjeno sporazumom, a koje je naislo na najvece kritike Albanaca, kretati nenaoruzane i samo u pratnji vojnika KFOR i policije.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.