Izvor: Blic, 08.Feb.2006, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Lova važnija od morala

Lova važnija od morala

LESKOVAC - Da Zakon o sprečavanju sukoba interesa ima kaznene sankcije Okružni zatvor u Leskovcu bio bi pretesan da primi sve lokalne čelnike, ali i direktore i načelnike na funkcijama u državnim preduzećima i institucijama. Zakon, međutim, predviđa samo moralnu kaznu u smislu javnih prozivki, što leskovačke moćnike apsolutno ne dotiče.

Tako je, na primer, izveštaj budžetske inspekcije Vlade Srbije o brojnim kršenjima tog >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << zakona od strane predsednika opštine Gojka Veličkovića u slučaju gradnje autobuske stanice prošao gotovo nezapaženo, a Veličković je u svojoj reakciji podsetio da zakon nema kaznene odredbe. Veličković, kome se na teret stavlja da direktno i indirektno svojoj građevinskoj firmi 'Vega' obezbeđuje poslove finansirane iz opštinskog budžeta, nije usamljen slučaj.

Prema dokumentima do kojih su došli u OO DS, iz opštinskog preduzeća 'Komunalac' prošle godine odlilo se 3,9 miliona dinara na račun preduzeća za održavanje zelenih površina 'Misan', vlasnika Nevene Milovac, supruge visokog funkcionera SNS (partija Gojka Veličkovića - prim.a.) Ivana Milovca. Rad 'Komunalca' finansira se preko Direkcije za izgradnju i urbanizam, gde je Milovac predsednik Upravnog odbora.

- Milovac je u isto vreme i vlasnik privatne omladinske zadruge, odakle angažuje radnike na poslovima koje Direkcija ugovori. Njegova supruga je napustila 'Zdravlje' sa otpremninom i odmah je zaposlena u Opštinskoj upravi za finansije - naglašava Dušan Pešić, portparol OO DS.

Član SNS i blizak prijatelj predsednika opštine Dragan Ranđelović rekorder je po broju dobijenih građevinskih poslova, finansiranih iz opštinskog budžeta, koje dobija sa tenderom ili bez njega.

U sukobu interesa našao se i gradski menadžer Dragan Pešić, čija je firma 'Velepromet' bila podizvođač radova na Medicinskoj školi i opštinskom Uslužnom centru, delimično finansiranim parama opštine. Pešić je bio i koordinator poslova.

- Tu nema nikakvog sukoba interesa jer je moja funkcija menadžera volonterska - mišljenja je Pešić.

I u JP 'Vodovodu' tvrde da ni u slučaju predsednika UO tog preduzeća Stevana Stevanovića, čija je firma 'Crna Trava' izabrana da izgradi industrijski kolektor u vrednosti od 150 miliona dinara, nema sukoba interesa.

- Najpovoljnijeg izvođača je birala komisija 'Vodovoda', a ne Upravni odbor - kaže član te komisije i šef odborničke grupe SPS Živojin Stefanović. Milica Ivanović

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.