Linta: Nikad nije bilo teže biti Srbin u Dalmaciji

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 30.Sep.2017, 11:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Linta: Nikad nije bilo teže biti Srbin u Dalmaciji

Zamenik predsednika Odbora za dijasporu i Srbe u regionu Miodrag Linta, danas je, u hramu Uspenja Presvete Bogorodice u Šibeniku, prisustvovao ustoličenju novoizabranog dalmatinskog vladike Nikodima.

"U Dalmaciji nikad nije bilo lako biti Srbin. Danas je čini se teže nego ikad. Vladika Fotije je u prethodnom veoma teškom periodu odoleo mnogim iskušenjima i kao duhovni pastir na ovom prostoru ostavio dubok trag. Mnoge crkve su obnovljene što je doprinijelo boljoj vezi Eparhije >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Dalmatinske sa ljudima u dijaspori koji sada sve češće koriste priliku da se okupe u zavičaju", rekao je Linta i uputio čestitke vladici Nikodimu na ustoličenju u tron Episkopa dalmatinskih.

LInta je, kako je saopšteno, ocenio da je položaj Srba u Dalmaciji i šire u Hrvatskoj veoma težak i oni su faktički građani drugog reda.

Prema njegovim rečima, glavni razlozi su diskriminacija od strane vlasti i delu zakonodavstva.

"U Hrvatskoj ne postoji stvarna politička volja da država garantuje jednaka prava svim svojim građanima bez obzira na nacionalnu i versku pripadnost. Zbog toga Srbija ima posebnu obavezu da aktivnom politikom pomogne opstanak preostalih Srba na svom vekovnom području. Potrebno je definisati dugoročni plan pomoći i podrške našem narodu", rekao je Linta, koji smatra da će Srbi u suprotnom postepeno nestati.

U poslednjih desetak godina, naveo je on, sve veći je broj Srba koji se iseljavaju u Srbiju, a posebno u poslednjih 5-6 godina "zbog novog talasa ustaštva".

Linta smatra da Srbija ima pravo na reciprocitet, jer je Beograd omogućio ulazak hrvatskog kapitala u Srbiju i zato je najprirodnije da sada insistiramo da se omogući nesmetan ulazak srpskog kapitala u Hrvatsku i otvaranje srpskih firmi, posebno na krajiškom području.

"Na taj način bi se omogućilo zapošljavanje srpskih povratnika i pokretanje ekonomskog razvoja krajiškog područja, što je jedan od preduslova za opstanak srpskog naroda na ovim prostorima", zaključio je Linta.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Linta: Nikad nije bilo teže biti Srbin u Dalmaciji

Izvor: Blic, 30.Sep.2017

Zamenik predsednika Odbora za dijasporu i Srbe u regionu Miodrag Linta, danas je, u hramu Uspenja Presvete Bogorodice u Šibeniku, prisustvovao ustoličenju novoizabranog dalmatinskog vladike Nikodima..."U Dalmaciji nikad nije bilo lako biti Srbin. Danas je čini se teže nego ikad. Vladika Fotije je...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.