Izvor: Blic, 22.Dec.2006, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Liftovi ugrožavaju bezbednost stanara

Liftovi ugrožavaju bezbednost stanara

ŠABAC - Javno stambeno preduzeće 'Stan' iz upotrebe je isključilo dva lifta u Šapcu jer je zbog lošeg stanja pretila opasnost za stanare koji ih koriste. Za popravku jednog lifta potrebno je više od 500.000 dinara, a novac moraju obezbediti sami stanari. U preduzeću kažu da će sa isključivanjem nastaviti u svim slučajevima kad je ugrožena bezbednost stanara.

U zgradama u ulicama Kralja Petra broj 5 i Kneza Miloša >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << 6, liftovi su isključeni jer nisu dobili sertifikat na redovnom godišnjem pregledu ispravnosti.

- Ova dva lifta imaju ozbiljne nedostatke, imaju neispravne mašine i to su već kvarovi koji lift čine opasnim - kaže Slobodan Obradović, direktor JP 'Stan'. On dodaje da sertifikat o ispravnosti nije dobilo još dvadesetak liftova, ali oni, ne ugrožavaju bezbednost stanara.

Iako su neispravne liftove isključili, u ovom stambenom preduzeću kažu da popravka nije u njihovoj nadležnosti. Za saniranje kvara na svakom od ovih uređaja potrebno je više od 500.000 dinara, a sredstva moraju sakupiti sami stanari, ukoliko ih već nemaju na svom računu. U nadležnom preduzeću dodaju da su raspoloženi i da kreditiraju popravku liftova, bar u zgradi u Kneza Miloša, jer stanari u Kralja Petra već koriste jedan kredit, pa samim tim ne mogu da se dodatno zadužuju.

Stanari, opet, penjući se svakodnevno uz stepenice, kažu da će problem popravke lifta pokušati da reše u narednih nekoliko dana.

- Ne verujem da to može toliko da košta. Prošle godine su nam iz JP 'Stan' ponudili popravku lifta za 125.000 dinara, ove godine za 240.000, a sad su ga isključili i kažu da popravka košta 354.000 dinara. Kako da platimo? Već smo u kreditu za sanaciju krova koji je prokišnjavao. Ovako, svakog dana nekoliko puta na sedmi sprat, veoma je teško - kaže Siniša Petković (73), iz Kralja Petra prvog 5.

U zgradi broj 6 u Ulici kneza Miloša kažu da će najverovatnije skupiti novac za popravku lifta, 12 mesečnih rata po 1.400 dinara.

Prosečna starost liftova u Šapcu je oko 20 godina. Lift u Ulici Kralja Petra prvog broj 5, kažu stanari, star je 31 godinu.

Sanja Bečejić

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.