Lekcija dečaka sa autizmom

Izvor: RTS, 15.Feb.2014, 13:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Lekcija dečaka sa autizmom

Iako je Ognjen dečak sa autizmom, on ide u šesti razred škole u Surčinu, rešava matematičke jednačine, pozdravlja na francuskom i brani na rukometu. Međutim, nije oduvek bilo tako.

Gotovo je nemoguće pogoditi koje dete u grupi mališana ima autizam. Dvanaestogodišnji Ognjen ide u šesti razred škole u Surčinu. Omiljen je u svom razredu. Ipak, nije oduvek bilo tako.

Ognjenova mama Slađana Sekulić rekla je da je njen sin bio upisan u jedan privatni vrtić >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << i da su roditelji posle četiri meseca tražili da Ognjen bude ispisan iz tog vrtića da ne bi autizam bio prenet na njihovu decu kao zarazna bolest.

Autizam nije zarazna bolest. U redovnoj školi Ognjen sada rešava matematičke jednačine, pozdravlja na francuskom, brani na rukometu. Ognjen kaže da u svemu tome ima pomoć drugara.

U školi ga sve zanima. Van nje, posebno saobraćaj.

U njemu nema trunke agresije, kažu drugari. Malo je sporiji na časovima, ali veoma uporan.

"Voli da radi. Nije uopšte pokvaren, dobar je. Sve najbolje o njemu. Želi da radi, da uči", kaže Dušan, Ognjenov drug.

Ognjenova drugarica Marija kaže da je dobar drug, da nikada ništa loše nije uradio i da hoće da pomogne.

Ognjenu je najviše od pomoći da bude sa ostalom decom.

Psiholog Tamara Đorđević rekla je da su ga deca vukla napred i on se uz pomoć druge dece razvijao. "Da je bio u bilo kojoj drugoj sredini, on bi ili stagnirao ili bi došlo do opadanja toga što je naučio do tada", kaže psiholog.

Škola koju pohađa jedna je od retkih koja je prilagođena deci sa posebnim potrebama. Novac je uložen u lift i toalete sa pomagalima. Nastavnici rade za redovnu platu. Rad sa Ognjenom donosi mnogo više.

"Nas je sve to motivisalo da radimo više, da se obučimo i da to dete osposobimo, ali je i on nas osposobio i naučio da budemo spremni da prihvatimo svako takvo dete u našoj školi", rekao je direktorka škole Branka Selaković.

Đorđevićeva je rekla da ih je Ognjen sve u školi oplemenio.

"Oplemenio je ne samo decu, nego i nastavnike. Mi smo se svi uz njega naučili toj saosećajnosti i empatiji i ja ne znam drugi način kako bismo deci preneli tu empatiju i te neke vrline koje usvajanjem školskog znanja ne mogu deci da se prenesu", naglasila je psiholog.

Lekcija koju smo dobili u osnovnoj školi stigla je od dece i nastavnika zajedno. Za sve ostale, ova priča je bila jedan besplatni popravni ispit.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.