Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 19.Mar.2009, 17:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Lane preko 16.500 milionera u Srbiji
BEOGRAD - U Srbiji ima 16.500 građana koji imaju milionska primanja i čiji ostvareni godišnji dohoci u 2008. godini podležu oporezivanju, najnoviji su podaci Poreske uprave.
Preciznije, u ovoj grupi građana su svi koji su ostvarili godišnji dohodak veći od 1,64 miliona dinara sa stalnim boravkom u Srbiji i stranci koji nemaju stalni boravak (nerezidenti) a zaradu ostvaruju u Srbiji i čiji je godišnji dohodak premašio 2,74 miliona dinara.
U Beogradu najviše >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << milionera, slede Novi Sad i Kragujevac
Ovaj iznos godišnjeg dohotka, kako objašnjavaju u Poreskoj upravi menja se u zavisnosti od kretanja cena na malo i visine prosečne plate u Srbiji.
U Poreskoj upravi ističu i da broj pristiglih prijava nije konačan jer iako je rok za dostavu prijava istekao 16. marta očekuje se da i jedan deo tih prijava stigne putem pošte.
Podaci ukazuju i da najviše milionera ima u Beogradu - 11.800, slede Novi Sad - 2.660, Kragujevac - 1.100 i Niš - 940, Pančevo - 240, Kragujevac - 224, Subotica - 198, Užice - 190, Kraljevo - 140, Zrenjanin - 148, Vršac - 126, Čačak - 125.
Među gradovima sa relativno malim brojem građana koji imaju milionske dohotke su Aranđelovac - 20, Bor - 25, Zaječar 33, Gornji Milanovac - 37, Vranje - 47, Pirot, Jagodina - 50, Leskovac - 78...
U Beogradu najviše prijavljenih milionera je sa Novog Beograda - 3.000, na Čukarici ih je 1.100, na Voždovcu - 1060, Vračaru - 1260, Starom gradu - 1050.
Zaprećena kazna za lica koja ne podnesu na vreme prijavu (ili je ne podnesu uopšte) za utvrđivanje godišnjeg poreza na dohodak je novčana kazna od pet do 50.000 dinara.
Za utaju poreza na dohodak, zakonom je, u zavisnosti od visine utajenog iznosa, predviđena osim novčane i kazna zatvora, koja može da bude i do pet godina.
Naplaćeno 2,2 milijarde dinara
Prema ranijim podacima Poreske uprave za 2007. godinu bilo je 18.727 poreskih prijava, a limit za tu godinu za plaćanje godišnjeg poreza na dohodak građana bio je 1,39 miliona dinara, a za strance 2,32 miliona dinara.
Po tom osnovu u prethodnoj godini naplaćeno je 2,22 milijarde dinara, a najveći pojedinačni prijavljeni godišnji prihod bio je 295. 773. 984 dinara, što znači da je ta osoba mesečno zarađivala oko 30.000 evra, navode u Poreskoj upravi.
Reč je o Beograđaninu koji nije hteo da navede zanimanje (po zakonu na to ima pravo) u poreskoj prijavi a koji je platio porez od 45 miliona dinara.
Sledili su bankarski službenik, doktor ekonomskih nauka, profesor nemačkog jezika, ekonomista, advokati.
Među onima koji su podneli prijave za porez bilo je i nezaposlenih osoba, koja su dohodak ostvarivala po osnovu autorskog prava ili naplate menadžerskih usluga.
U strukturi prvih 100 najviših prijavljenih godišnjih prihoda za 2007. najviše je bilo preduzetnika - 19, zatim menadžera - 14, po deset direktora i ekonomista, šest inženjera i tri advokata.
Poreska uprava je kontrolom u prošloj godini otkrila da 7.525 osoba nisu podnele prijave, oni su novčano kažnjeni i određeno im je da naknadno plate porez, ali nema podatka da li su i krivično gonjeni.
Prema Zakonu o porezu na dohodak građana, u prihode se računaju godišnji zbir zarada, oporezivi prihod od samostalnih delatnosti, autorskih, srodnih i prava industrijske svojine, prihod od nepokretnosti, davanja u zakup pokretnih stvari, od osiguranja lica, oporezivi prihod sportista i sportskih stručnjaka, kao i drugi prihodi oporezivi u inostranstvu.
U dohodak stranaca ulaze samo zarade, ali ne i dodatna primanja.
Poreski obveznici moraju da izračunaju svoju poresku osnovicu koja predstavlja razliku između ostvarenog dohotka i ličnih odbitaka, jer svaki poreski obveznik ima pravo na lični odbitak u iznosu od 40 odsto od prosečne godišnje zarade.
Odbitak postoji i za svako izdržavano lice, pa zakon i tu propisuje odbitke u iznosu od 15 odsto prosečne zarade.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






















