Lakše kazne u grčkim slučajevima korupcije

Izvor: Southeast European Times, 21.Okt.2014, 19:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Lakše kazne u grčkim slučajevima korupcije

Napori su se podudarili sa vladinim pozivima na blaže kazne, ali veće novčane sankcije.

21/10/2014

Endi Dabilis za Southeast European Times iz Atine -- 21.10.2014.

Neki od najzloglasnijih grčkih zvaničnika koji su u zatvoru zbog pronevere i krađe obraćaju se sudovima kako bi dobili blaže kazne, dok vlada nastavlja da se bori protiv velike korupcije, kažu eksperti.

Bivši gradonačelnik Soluna Vasilis Papageorgopulos rekao je da će podneti >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << žalbu Vrhovnom sudu Grčke i tražiti blažu od doživotne zatvorske kazne koja mu je izrečena zbog krađe 18 miliona evra.

„Mislim da svi shvataju da je moje ime nepravedno okaljano. Presuda protiv mene bila je stvar brzine. Bio sam žrtveni jarac. Moja jedina nada je Vrhovni sud“, navodi se u Papageorgopulosovoj izjavi.

Sud je već smanjio doživotne kazne bivšem generalnom sekretaru opštine Solun Mihalisu Lemusiasu i bivšem blagajniku Panagiotisu Saksonisu na 13 odnosno 20 godina.

Žalbu je takođe podneo bivši ministar odbrane Akis Cohacopulos -- koji izdržava 20-godišnju kaznu zbog krađe miliona evra u vezi sa vladinim ugovorima -- kao i 16 osoba umešanih u istu šemu pranja novca.

Među njima su njegova supruga i ćerka, koje su kažnjene sa 12 godina zatvora.

Mada je tužilac preporučio da Tohacopulosova ćerka bude puštena na slobodu iz humanih razloga, jer jedno od njene dece treba da bude operisano, sud je odbacio tu mogućnost.

Grčka ima najgoru korupcijsku sliku u Evropi, kaže Transparensi internešenel.

Ranije ove jeseni parlament je odobrio zakon kojim se smanjuju kazne za osobe proglašene krivim za krađu državnih sredstava. Pretpostavka je da osuđeni vrate sav novac koji su ukrali, kaže Janis Mikaletos, analitičar Instituta za bezbednosne i odbrambene analize u Atini.

„Ali, naravno, to je promena smera u poređenju sa oštrim kaznama koje su izrečene u slučaju Cohacopulos, koje bi, kao što vidimo, mogle da budu ublažene, kao i [presuda] Papageorgopulosu“, rekao je Mikaletos za SETimes. Mikaletos dodaje da je trend ka blažim kaznama suprotan zahtevima svetskih lidera vlastima da budu oštrije kada su u pitanju slučajevi korupcije.

Zvaničnici kažu da vlada sada, u pokušaju da poveća prihode, razmatra plan kojim bi se omogućilo smanjenje ili izbegavanje zatvorskih kazni plaćanjem novčanih kazni.

Taj predlog uključivaće osobe osuđene zbog utaje poreza, pranja novca, podnošenja izjava sa netačnim izvorima imovine, izneverenog poverenja ili pronevere javnih sredstava, mada će za sada iz predloga biti izuzeti ministri, poslanici, gradonačelnici i regionalni guverneri.

Ali, sud je kritikovao vladu zato što želi da smanji doživotne kazne osuđenima za korupciju čak i na samo pet godina.

„[Postoje] jasna nastojanja da se smanje kazne koje su povezane sa zaštitom javnih sredstava“, navodi sud u Atini.

Ministarstvo pravde poriče da je imalo takve planove i navodi da je predlog pogrešno protumačen.

Zamenik ministra odbrane Janis Lambropulos kaže da vlada radi na amandmanu kojim će se uvesti oštrije kazne državnim zvaničnicima za koje se utvrdi da su uzeli mito u zamenu za ugovore o nabavkama u sektoru odbrane.

Amandman je „specijalna krivična odredba o korupciji“, rekao je Lambropulos.

Lambropulos dodaje da će amandman rezultirati novčanim kaznama 40 puta većim od svota ilegalno isplaćenih zvaničnicima ministarstva u zamenu za ugovore o nabavkama u sektoru odbrane.

Svođenjem kazni na najnižu meru upućuje se pogrešna poruka, kaže Aleksander Sakelariu, sociolog sa atinskog Panteion univerziteta.

„Prvostepeni sud je bio loš policajac, sada je drugostepeni sud dobar policajac, a kakav će biti ishod? Manja korupcija? Izuzetno sam skeptičan“, kaže Sakelariu za SETimes.

Sakelariu ukazuje da ima novu ideju za vraćanje novca.

„Zatvorska kazna je drugi način i mislim da kazne za takve stvari treba da budu oštre, ne iznurujuće, ali oštre“, dodaje on.

Šta grčka vlada može da učini kako bi se efektivnije borila protiv korupcije? Iznesite svoje mišljenje u prostoru za komentare.

Nastavak na Southeast European Times...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Southeast European Times. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Southeast European Times. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.