Izvor: RTS, 04.Mar.2010, 20:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Lajv ejd" za oružje
Spasonosna pomoć narodu Etiopije, prikupljena na kultnom humanitarnom koncertu Boba Geldofa 1985. godine, iskorišćena za kupovinu oružja, otkrio vođa pobunjeničkih snaga iz tog vremena.
Poznati muzičar Bob Geldof osamdesetih godina organizovao je humanitarni koncert "Lajv ejd", na Vembliju u Londonu i Stadionu u Filadelfiji, na kome je prikupio 150 miliona funti pomoći za afričke zemlje. Veći deo bio je namenjen Etiopiji.
Međutim, novcem koji je trebalo da >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << pomogne gladnom narodu, kupljeno je oružje za borbu, tvrdi bivši komandant vojske pobunjenika, Aregavi Berhe.
"Vođene su žestoke rasprave unutar pokreta pobunjenika gde bi novac koji je bio namenjen gladnim stanovništvu trebalo da se uloži. Na kraju je odlučeno da prednost imaju vojne potrebe", naveo je Berhe.
Pobunjenici koje je on vodio porazili su mnogo moćniju etiopsku armiju, naoružanu najmodernijim sovjetskim oružjem.
Novac od humanitarne pomoći je, kako kaže, uložen ne samo za kupovinu oružja već i za formiranje jake staljinističke stranke. Inicijativu je predvodio mladi ideolog Meles Zenaui, koji je nakon svega postao premijer Etiopije.
Prema Argavijevim rečima, samo pet od 100 miliona funti, otišlo je za pomoć gladnima.
Argavijeve podatke potvrdili su i strani ambasadori i službenici tadašnje etiopske vlade. Međutim, 25 godina kasnije mnogo je više onih koji nisu spremni da pričaju o ovim šokantnim podacima.







