Laba plavi sever Češke, Dunav buja

Izvor: B92, 05.Jun.2013, 10:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Laba plavi sever Češke, Dunav buja

Prag, Beč -- Kriza koja od nedelje traje u slivu reke Vltave u Češkoj, prelila se u reku Labu koja poplavnim talasom sada ugrožava sever zemlje.

U Pragu koji je izbegao poplavu svog istorijskog centra, ovog puta su se ulice u četvrtima uz reku pretvorile u kanale, dok će vodostaj Dunava u Austriji danas dostići vrhunac u Beču, a okolnim gradovima preti dalji porast vodostaja.

Vltava je provalila u metro koji je 2002. godine demolirala, ali njen vodostaj je jutros niži >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << za čitav metar te metro ponovo saobraća, osim u najužem centru.

Simbolično danas vrata otvara i praški Zoološki vrt, za sada samo gornji deo u koji su evakuisane životinje iz donjeg, potpuno poplavljenog dela.

Borba s poplavnim talasom preselila se nekoliko desetina kilometara na sever, u Mnjelnjik, na ušcu Vltave u Labu gde voda na nekim mestima probija improvizovani nasip i preti da poplavi niže četvrti odakle je stanovništvo evakuisano.

Evakuisan je još ranije i Terezin, bivši nacistički koncentracioni logor i istoimeni gradić koji se 2002. godine iznenada obreo u velikom jezeru.

Laba kojom će poplavni talas stići tek noćas i sutra, parališe već mesto Usti nad Labom na severu i Dečin na češko-nemačkoj granici, a sa strepnjom poplave kod suseda gleda nemački grad Drezden koji se 2002. godine takođe obreo pod vodom.

U Usti nad Labom reka je već prešla vodostaj od 10 metara koji mogu da zadrže mobilne barijere i počela je da se preliva preko njih. Zatvoreni su mostovi, poplavljeni prilazni putevi, a jedina veza između dve obale su vozovi.

Dečin, na granici, ubrzano evakuiše stanovnike ugroženih četvrti, a, kao i Usti, i taj grad je Laba presekla na dva dela.

Vltavska kaskada, sistem od devet brana i hidrocentrala na Vltavi, po naređenju ministra poljoprivrede Petra Bendla smanjila je za 400 kubnih metara u sekundi protok vode koju ispušta u nadi da će takvom regulacijom Vltave pomoći i gradovima nizvodno, na Labi.

U poplavama u Češkoj za četiri dana je poginulo osmoro ljudi, više od 8.000 je napustilo domove, a sa nabujalim rekama bori se 14.000 vatrogasaca i 1.300 vojnika.

Štete su manje nego u katastrofalni poplavama pre 11 godina, između ostalog zato što su se, posebno u Pragu, dobro pokazale mobilne barijere i novi planovi odbrane protiv poplava. Ipak, češka vlada, posle 11 miliona evra za prvu hitnu pomoć građanima, danas odobrava još 212 miliona evra za sanaciju štete.

Evropska komisija obećala je Nemačkoj, Austriji i Češkoj, teško pogođenim poplavama pomoć iz specijalnog Fonda solidarnosti koji je Evropska unija formirala posle poplava u Srednjoj Evropi 2002. godine.

Vodostaj Dunava danas najveći u Beču

Danas se u Beču očekuje najveći vodostaj Dunava.

Jedan most u Beču je poplavljen od juče, kao i neki restorani nadomak Dunava, dok bi mreža posebne kanalizacije trebalo da spase grada od poplave.

Od početka poplava u Austriji dve osobe su poginule, a dve nestale.

Plovidba Dunavom je zabranjena.

Uzbuna u Budimpešti zbog rasta vodostaja

Uzbuna je proglašena u Budimpešti koja se priprema za rast vodostaja Dunava veći od rekordnog iz 2002. godine kada su Srednju Evropu pogodile katastrofalne poplave.

"Po poslednjim podacima, veliki vodostaj će doći u ponedeljak, sa nivoom od 875 santimetara", saopštilo je Ministarstvo unutrašnih poslova Mađarske.

Dunav je 2002. godine dostigao vodostaj od 849 santimentara.

"Masa vode koja nam dolazi je ogromna i predstavlja pravu pretnju za ljudske živote, ali možemo sve da zaštitimo ako radimo dobro", rekao je premijer Viktor Orban i dodao da je narednih dana moguća evakuacija stanovništva.

U kritičnim zonama na severu i zapadu glavnog grada rastu nasipi od džakova s peskom.

Zabranjen je izlazak na dunavski kej, a budimpeštanski hoteli kraj reke će verovatno biti evakuisani.

Orban je rekao da je za pružanje pomoći već spremno 3.600 policajca i 8.000 vojnika.

Slovačka na Dunavu očekuje vodostaj kao 20002. godine

Slovačka na svom delu toka Dunava očekuje da poplavni talas iz Nemačke i Austrije bude kao tokom razorne poplave 2002. godine.

Međutim Slovačka se nada da će, zahvaljujući novim barijerama i planu odbrane, šteta biti znatno nego pre 11 godina.

Gradonačelnik Bratislave Milan Ftačnjik proglasio je juče vanredno stanje.

Prilaze četvrti Karlova Ves i Devin na zapadnoj periferiji grada kontroliše policija i pomaže prevozeći ljude vojnim kamionima. Škole i obdaništa ne rade.

U četvrtak uveče u Bratislavi se očekuje poplavni talas iznad deset metra, dok je Dunav jutros dostigao vodostaj od 9,68 metara, što hidro-meteorolozi procenjuju kao "stogodišnju poplavu".

"U Bratislavi nema potrebe da se evakuišu gradjani. Mobilne barijere i nasipi bi trebalo da izdrže. Računamo da će vodostaj Dunava u poplavnom talasu biti za pola metra niži od barijera", kazao je gradonačelnik Ftačnjik.

Centar Bratislave je nakon poplava 2002. godine uložio velika sredstva u nove nasipe i mobilne barijere koje bi trebalo da zaštite grad i u slučaju poplava kakve dolaze jednom u 1.000 godina.

Žiteljima Bratislave i turistima za sada Dunav izgleda kao atrakcija i dolaze na kej da se slikaju sa nabujalom rekom u pozadini. Vatrogasci i spasioci su razmestili vozila, čamce i pumpe duž celog toka Dunava kroz Slovačku.

Vlada je poslala u pomoć 350 vojnika, a premijer Robert Fico je obećao da će se naći još novca ako zatreba.

Babić: Povećan nivo vodostaja na Dunavu

Nivo vodostaja na Dunavu je danas povećan, a nadležne ekipe su stalno na terenu i predlažu preduzimanje mera, izjavio je Tanjugu zamenik načelnika Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije Đorđe Babić.

Babić je rekao da se situacija nije bitno izmenila u odnosu na jučerašnji dan, ali da se nivo vodostaja na Dunavu iz časa u čas povećava. On je istakao da još nema informacija od Republičkog hidrometeorološkog zavoda da li je prevaziđena granica redovne odbrane od poplava kod Bezdana.

"Naše ekipe i ekipe javnih vodoprivrednih preduzeća su stalno na terenu, obilaze teren i predlažu preduzimanje mera iz svoje nadležnosti", rekao je Babić.

Babić je rekao da je danas sastanak Republičke direkcije za vode, direktora javnih vodoprivrednih preduzeća "Srbija vode" "Vode Vojvodine" i Beograd vode", Sektora za vanredne situacije i RHMZ-a.

Već su zakazane sednice Pokrajinskog štaba za vanredne situacije i Gradskog štaba za vanredne situacije Novi Sad, kojima je dat nalog da obiđu potencijalna mesta koja mogu biti ugrožena visokim vodostajem u slivu Dunava, istakao je Babić.

"To se uglavnom odnosi na ona naselja i mesta koja su u nebranjenom delu, znači ona naselja koja su izgradjena u koritu reke Dunav bespravno", objasnio je Babić.

Babić je rekao da se očekuje da bi moglo biti problema u opštini Beočin, na rubnim naseljima, u blizini Dunava i u koritu te reke, odnosno naseljima koja su izgradjena u koritu Dunava bespravno od Apatina do Smedereva. Onje istakao da je dat nalog da se upozore stanovnici tih naselja da preduzmu sve potrebne mere i ukoliko bude potrebno, da se izvrši evakuacija.

Babić rekao da se očekuje da će vodostaj rasti i narednih dana dok ne stigne talas nizvodno iz Mađarske i Austrije. Prema njegovim rečima, za sada se ne očekuju problemi od bujičnih poplava, ali će sve zavisiti količine padavina od mesta do mesta.

Babić je rekao da se ne očekuju veće količine padavina u Srbiji narednih dana, ali da će se pratiti prognoza i preduzimati aktivnosti i da su ekipe spremne da reaguju u slučaju potrebe.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.