Izvor: Kurir, 14.Okt.2007, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
LOVCI NA GLAVE
Strani plaćenici, koji su preplavili Beograd, u nedoumici da li da za informacije o haškim beguncima traže milion evra od srpske vlade ili pet miliona dolara od SAD
BEOGRAD - Nagrada od milion evra raspisana za glavu Ratka Mladića već je stvorila čitav niz nedoumica u domaćoj javnosti. Da li će „srećni dobitnik“ dobiti još aktuelnih pet miliona dolara koje je ponudila Vlada SAD, odnosno agencija Rivords for džastis, koja sprovodi ovu akciju? Da li Vlada Srbije možda >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << smanjuje vrednost informacije od pet američkih miliona svojim jednim? Kako će reagovati SAD, a kako Haški tribunal? Da li će se profesionalnim stranim lovcima na glave, koji su preplavili Srbiju, pridružiti i domaći? I da li će pripadnici srpskih službi bezbednosti moći da dodatno unovče svoj redovni posao?
Uglavnom, još nekoliko dana pre raspisivanja nagrade, u Beogradu je bilo osetno prisustvo stranih agenata svih fela. Bez obzira na dugogodišnje uveravanje srpske vlade da Mladić nije na teritoriji naše zemlje, izgleda da slobodni strelci ništa ne prepuštaju slučaju.
Šef Vladinog tima za saradnju s Hagom Rasim Ljajić za Kurir kaže da zna da Srbijom vršljaju profesionalci koji pokušavaju da osvoje milione:
- Priča o tim lovcima na glave traje već godinama. Nema potrebe da se ova naša inicijativa sa nagradom predimenzionira. To je samo jako izražena spremnost države za produbljivanje saradnje sa Hagom, uperena i ka domaćoj i ka inostranoj javnosti.
Na pitanje da li Vlada raspisivanjem nagrade dolazi u koliziju sa Amerikancima, Ljajić kaže:
- Ne znam. Zaista je sve to u domenu spekulacija, nagađanja. Tim za saradnju s Hagom uskoro će se sastati i tada ćemo detaljno razraditi sve što se tiče nagrade. Državni organi: pripadnici BIA, VBA, policije i vojske, naravno, neće moći da dobiju nagradu. To im je posao.
Milorad Mirčić, visoki funkcioner SRS, zgražava se na sam pomen nagrade i lovaca na glave:
- Šokantno! Nema smisla uopšte raspravljati o tome. Degutantno je. Ovakvu kvislinšku vlast Srbija nikada nije imala. Nemci su to radili - nudili nagrade u rajshmarkama u zlatu. Da se razumemo, ova vlast se potpuno pretvorila u protektorat. I pri tom krši zakon. Kako može da bude raspisana poternica za građaninom Srbije? To je bezvlašće! Divlji zapad! Kamo sreće da je suština politička demagogija, da režim hoće da se dodvori Zapadu i da, navodno, produbi saradnju s Hagom - kaže Mirčić.
Ljajić pak odgovara da je nagrada raspisana po zakonu i da ovo nije prvi slučaj.[ antrfile ]
BATIĆ: NISMO UNOVČILI SLOBU
Bivši ministar pravde, poslanik Vladan Batić odbacuje svaku mogućnost da će Vlada bilo šta konkretno učiniti:
- Klasična demagogija, dodvoravanje Hagu! Raspisana je poternica i nagrada da bi Karla del Ponte dala pozitivan izveštaj o saradnji. Koštunica nema nameru da uhapsi Obilića usred rata za Kosovo.
Na pitanje da li je istina da je bivša vlada uzela pet miliona dolara nagrade za hapšenje Miloševića, za šta ih je, između ostalog, optužio i Legija, Batić kaže:
- To je smešno! Uopšte nema potrebe da to komentarišem.
ROĐA I TOLIMIR JOŠ NA POTERNICI?!
Koliko je ozbiljna i ažurna agencija Rivords for džastis, koja radi za američku vladu, najbolje govori činjenica da su nagrade od pet miliona dolara za svaku informaciju o haškim beguncima raspisane i za Vlastimira Đorđevića i Zdravka Tolimira, koji su u Sheveningenu još od juna ove godine?!






