Izvor: Politika, 15.Jan.2008, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kvalitet je u detaljima
Na obodu Beograda nekada su se podizali moteli („Čarapićev brest”, „Hiljadu ruža”, „Romeo i Julija”, „Japanski cvet”, „Radmilovac”...) koji su uglavnom služili za ono što se eufemistički u hotelijerstvu naziva „dnevni odmor”. S novim vekom došli su i novi zahtevi potencijalnih gostiju koji su tražili nove uslove smeštaja. Tako je nastao koncept kampus hotela. Tipičan primer takve lagodne hacijende je „Prezident” >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << u naselju Kovilovo.
„Prezident” je podignut na 12 kilometara od Terazija pravcem prema Zrenjaninu. Posle socrealističkog ambijenta Zrenjaninskog puta, „Prezidentovih” pet zvezdica zasijaju neočekivano. Hotelski kompleks se prostire na 26 hektara ušuškanih šumom prema drumu i njivama koje ga odvajaju od industrijskih postrojenja nekadašnjeg Poljoprivrednog kombinata Beograd.
– Turizam je u detaljima – kaže direktor Željko Cicović, iskusni prvi čovek hotelskih vedeta u Sarajevu, „Stojčevca” na Ilidži i „Bistrice” na Jahorini. Jedan od tih detalja, prisutan u svakoj od 27 soba, jeste interaktivna televizija, koja pozdravi gosta njegovim imenom. A onda mu omogući pristup internetu, videu i kablovskoj mreži, a prenese mu i poruke ostavljene preko recepcije.
Hotel je vlasništvo Milana Šotre, Hercegovca iz Kozica kod Stoca, koji je samo hteo da otvori strelište za pokretne mete – sport u kojem je bio šampion. Ali, posle se posao otrgao kontroli i gradnja se nastavila.
Strelište je dobilo sertifikate za Svetski kup i rekreativci mogu da koriste njegovih 15 mašina koje se aktiviraju na glas. Puška se iznajmljuje za 20 evra dnevno, 25 metaka za 450 dinara i isto toliko novca za 25 glinenih golubova. (Ko ima, njemu nije mnogo, a ko nema, njemu i ne treba, ili prevedeno – svuda u svetu se živi po spratovima.)
Mana „Prezidenta” je neintegrisani sportski deo sa samim hotelom, što ga smešta u grupu sportskih kampusa. Sala je vrhunskog kvaliteta, za tenis, grupne sportove, na spratu su saune i stolovi za masažu. Otvoreni bazen je, trapavo, izmešten na drugu stranu kompleksa, ali će očekivane dogradnje pokušati da naprave celinu od ovih vrhunskih delova.
Osim sterilno čistih soba, pomenimo servis iz Italije i porcelan iz Engleske. Hotel je obogaćen desetinama vrednih umetničkih slika. Osoblje je naglašeno ljubazno. Parovi koji se venčaju u „Prezidentu”, osim gratis apartmana u kojem će ih čekati šampanjac u ledu, zasadiće i drvo na kojem je pločica s njihovim imenima. Kako raste brak, tako će i drvo, a i sam kompleks u kojem je zasađeno. A pošto „Prezident” nije franšiza već sopstveni izum, sa svim manama i vrlinama domaće pameti, trebalo bi ga podržati kao napor da se standardi nekadašnjeg motelskog smeštaja podignu na svetski nivo. I onda je to još jedan način da se izmeri protok vremena u srpskom hotelijerstvu.
[objavljeno: ]











