Kustosi optužuju direktora Muzeja Ponišavlja

Izvor: Politika, 03.Okt.2007, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kustosi optužuju direktora Muzeja Ponišavlja

Pirot – Kustosi Muzeja Ponišavlja, posle nekoliko meseci, ponovo su se obratili javnosti, ukazujući na probleme koji postoje od dolaska Miroslava Zubića na mesto direktora ove ustanove. Iako su, kako kažu, tražili pomoć od upravnog odbora i sindikata, predsednika opštine, predsednika SO Pirot, Muzejskog društva Srbije, Ministarstva kulture i Odbora za primenu etičkog kodeksa – nisu dobili adekvatnu podršku i zato su odlučili da se poslednji put obrate javnosti. Troje kustosa, >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << naših sagovornika, arheolog Predrag Pejić, muzejski savetnik Radmila Vlatković i etnolog Saška Velkova, nezadovoljni su realizacijom planova i odnosom direktora prema njima, koji je pogoršan posle njihovog prvog apela za pomoć.

– Uslovi za rad su pogoršani, međuljudski odnosi zaoštreni, direktor zaposlenima umanjuje plate, a istoričar-pripravnik Mila Savić dobila je otkaz. U muzeju je nemoguće obavljati stručnu delatnost, ne održavaju se stručni kolegijumi i direktor s nama ne pravi nikakve dogovore o radu. Nedopustivo je da se mišljenje stručnjaka smatra irelevantnim, a mi smo i te kako ostavili trag u kulturi Pirota – tvrdi arheolog Predrag Pejić.

Kustos-istoričar Mila Savić podnela je tužbu protiv direktora Muzeja, nakon što joj je 31. jula uručio rešenje o prestanku radnog odnosa. Na osnovu izdatog rešenja, inspekcija rada je utvrdila da ne postoje razlozi za prestanak radnog odnosa i da se Savićeva vrati na posao. Ona je dva puta pokušavala, sa advokatom, da se vrati na svoje radno mesto, ali direktor odbija da potpiše rešenje.

Muzejski savetnik Radmila Vlatković kaže da zbog lošeg rada Muzeja Milorad Antić želi da povuče svoj legat od 30 skulptura, koje je poklonio i zaveštao Muzeju na čuvanje. I kustos etnolog Saška Velkova ističe da je ove godine planirano 11 tematskih i osam autorskih izložbi, ali da to nije ostvareno, baš kao što su zamrla i sva druga istraživanja.

Direktor Muzeja Miroslav Zubić za "Politiku" tvrdi da su navodi troje kustosa neistiniti i da on samo "zahteva red i disciplinu", za razliku od, kako kaže, svog prethodnika, u čije vreme je "u Muzeju vladao javašluk".

– Muzej je organizovao 11 izložbi, učestvovao na Sajmu knjiga i Sajmu lova i ribolova, Pirotskom kulturnom letu, organizovao modnu reviju, a u realizaciji ovih programa troje kustosa nije učestvovalo, a nisu ni dolazili na izložbe – uzvraća optužbom Zubić.

Direktor Muzeja naglašava da je zbog aljkavog odnosa prema radu plata umanjena Mili Savić, Saški Velkovoj i Miloradu Popoviću. Mili Savić je radni odnos prestao zato što je primljena na određeno vreme i, kako tvrdi Zubić, ugovor o radu je produžen na šest meseci. Pošto u tom roku nije položila stručni ispit, smatrao je da ne treba da joj produži ugovor o radu. Zubić dodaje da se konsultovao sa stručnim službama SO Pirot, nakon što je inspektor rada naložio da se Mila Savić vrati na posao.– Ona se nije pojavila na radnom mestu u roku od pet dana, samo je dolazio njen advokat i ja ništa nisam preduzeo – tvrdi Zubić.

Kustosi opovrgavaju Zubićeve navode, tvrdeći da je Savićeva u predviđenom roku i položila stručni ispit i došla na posao, ali da direktor, iz samo njemu poznatih razloga, ne želi Savićevu da vrati na radno mesto u Muzeju.

[objavljeno: ]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.