Kumranski rukopisi uskoro na internetu

Izvor: Politika, 19.Okt.2010, 20:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kumranski rukopisi uskoro na internetu

JERUSALIM – Izraelske vlasti i Gugl postaviće na internet 2.000 godina stare Kumranske rukopise.

Jevrejski biblijski tekstovi, koji se smatraju jednim od najvećih arheoloških otkrića u prošlom veku, biće dostupni besplatno, kao fotografije visoke rezolucije, od kojih će se prve na internetu pojaviti u narednih nekoliko meseci.

Svici će biti dostupni na originalnom jeziku i kao preveden tekst.

Pnina Šor iz izraelskog odseka za antikvitete kazala je da će >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << na taj način originalni rukopisi biti očuvani, a istovremeno biti dostupni široj javnosti. Eksperti su dugo kritikovali činjenicu da samo mali broj ljudi ima pristup svicima pronađenim 1947. u pećinama pored Mrtvog mora.

Kumranski rukopisi značajni su kao potvrda autentičnosti Svetog pisma. U 11 pećina pronađeno je oko 380 tekstova, od čega 100 biblijskih. Svici su bili od papirusa i kože, umotani u lanenu tkaninu i potom smešteni u glinene ćupove. Pretpostavlja se da su nastali u periodu od 163. pre nove ere do 233. godine nove ere.

Većina tekstova je na hebrejskom jeziku, a manji broj je na aramejskom jeziku.

Beta-AP

objavljeno: 19/10/2010

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.