Izvor: Politika, 30.Nov.2006, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Krsna slava Dan Republike

Već desetu godinu, krsna slava Kamaljevića nije sveti Nikola, već Sveto Jajce

RUDNIK – Radisavu Kamaljeviću (75) u selu Dragolj pod Rudnikom je juče prvi, a danas drugi dan krsne slave. U pravoslavnom kalendaru je juče bio sveti evangelist Matej, ali Kamaljević ne slavi Mateja, već 29. novembar, Dan Republike, ili, kako u šali kaže Radisavljev sin Dragan, Sveto Jajce. Slava familije je, sve do Dejtona, bio Nikoljdan, a od Dejtona ova porodica je počela da prima >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << goste na Dan Republike.
– Bio sam sirotinja sa kućicom i 40 ari zemlje. U Titovo vreme sam kupio osam hektara, sagradio veliku kuću i štalu, nabavio poljoprivrednu mehanizaciju. Sreća, jer to sada ne bih mogao. Imali smo nekad državu, moj brajko, za primer u svetu – obrazlaže Radisav, sa nostalgijom u glasu, zašto je promenio krsnu slavu. Naravno, nije ni sveti Nikola potpuno odbačen, ali to je dan kada u kuću dođe samo pop Ratko Radojičić iz Belanovice, prelomi kolač i upali sveću, gosti se ne primaju. Ideja da se slavi 29. novembar potekla je od Radisavljevog sina Dragana, predsednika mesne zajednice i opštinskog odbornika.

– Sve se čini da se "prekine kontinuitet" sa Jugoslavijom, ali ja sam odlučio, a cela porodica me podržala, da mi, Kamaljevići, to ne činimo. Znate, običan radnik je, tada, od plate gradio kuću i kupovao kola, a danas to nije moguće – kaže Dragan, a njegov sin Vladan (18) i kćerka Verica (20) dodaju da će i oni, kad dođe na njih red, slaviti Dan Republike kao krsnu slavu Kamaljevića doma.

U velikoj gostinskoj sali kuće je upriličen slavski ambijent: Titov portret i trobojka sa petokrakom o zidu, takođe i fotografije Radisavljevog oca, solunca Luke, i Slobodana Miloševića. Juče i danas će Kamaljevići ugostiti oko 30 gostiju. Pevac je u supi, rebarca u kupusu, a janjac i prasac na ražnju. Za početak domaća prepečenica, uz jelo domaće vino i pivo.

– Imamo više gostiju nego kad smo slavili Nikoljdan, jer nam dolaze i komšije koji Nikoljdan slave, a ranije nisu mogle. Imamo goste iz Lomića, Todorovića i naših Kamaljevića. Kod prve rakije se prekrste, čestitaju slavu. Ako, nismo mi protiv Boga, mi Boga ne psujemo, ali ga i ne prizivamo u pomoć, trudimo se da nikome zla ne činimo, da živimo pošteno. Jer, zlo rađenje, gotovo suđenje, kako kaže narod – priča domaćin Radisav.

Pod krovom velike, nove kuće Kamaljevića žive tri generacije: Radisav i njegova supruga, njihova dva sina Dragan i Luka i dvoje unučadi. Ima mesta za još toliko. S nestrpljenjem svi čekaju da se i Luka oženi. Obeća da ćemo, za idući Dan Republike, zateći mladu u kući.

B. Lomović

[objavljeno: 30.11.2006.]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.