Kreditna zaduženost stagnira

Izvor: RTS, 15.Maj.2012, 16:13   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kreditna zaduženost stagnira

Zaduženost građana i privrede u Srbiji po osnovu bankarskih kredita nije značajnije promenjena u prethodnom mesecu, čime je nastavljen trend stagnacije zaduženosti iz proteklih meseci, kažu u Udruženju banaka. Javni dug na kraju marta 14,6 milijardi evra, navodi Ministarstvo finansija.

Privreda, preduzetnici i građani u Srbiji u aprilu su bankama dugovali 2.029 milijardi dinara, što je za jedan odsto više nego u martu, objavilo je Udruženje banaka Srbije.

Na >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << kraju marta ove godine javni dug Srbije bio je 14,61 milijardu evra, objavilo je Ministarstvo finansija, ali nije navelo koliko je to učešće u BDP-u.

Krajem februara javni dug bio je 14,34 milijarde evra ili 44,5 odsto BDP-a.

Na kraju prošle godine javni dug Srbije bio je 14,46 milijardi evra, odnosno 45,1 odsto BDP-a, dok je na kraju 2010. godine bio 12,16 milijardi ili 42,9 odsto BDP-a.

Budžetski deficit u prvom tromesečju ove godine bio je 48,6 milijardi dinara, pošto su prihodi bili 161,9 milijardi, a rashodi budžeta 210,5 milijardi dinara.

Generalni sekretar Udruženja banka Srbije Veroljub Dugalić rekao je na konferenciji za novinare da je u aprilu nastavljen trend stagniranja zaduživanja privrede i građana iz prethodnih nekoliko meseci.

"Onoliko koliko se kredita vrati tokom jednog meseca, toliko se i odobri", dodao je Dugalić. On je naveo i da tokom aprila nije bilo promena u strukturi kredita ni u učešću kašnjenja u otplati u ukupnom dugu, iako je blago smanjeno kašnjenje privrede sa 15 na 14,8 odsto.

Dugalić je dodao da stagnira i nivo zaduženosti po kreditnim karticama i tekućim računima, dok se u lizingu nastavlja trend blagog pada od jedan do dva procenta.

Prema podacima Kreditnog biroa, krediti privrede iznosili su 1.361 milijardu dinara i za 1,2 odsto, odnosno 15,6 milijardi dinara, bili su veći nego u martu, dok je dug stanovništva povećan za 0,9 odsto, odnosno pet milijardi, na 577 milijardi dinara.

Preduzetnici su na kraju aprila dugovali 91,6 milijardi dinara, što je za 0,2 odsto manje nego prethodnog meseca.

Kod stanovništva je zabeležen rast gotovinskih kredita od 1,4 odsto, na 149,3 milijarde dinara, a stambeni krediti su porasli za 0,8 odsto, na 329,4 milijarde dinara.

Obaveze građana po osnovu potrošačkih kredita smanjene su za 1,4 odsto, na oko 37,1 milijardu, a krediti za refinansiranje smanjeni su 0,3 odsto, na 34,2 milijarde dinara.

O kontroli uplate poreza

Veroljub Dugalić ponovio je da banke nisu institucije koje treba da kontrolišu uplatu poreza i doprinosa na zarade, kako je to predviđeno od 1. jula, već bi to trebalo da radi Poreska uprava.

Dugalić istakao da je bankarski sektor jasno izrazio takav stav, kao i da je Udruženje banaka poslalo svoje mišljenje Narodnoj banci Srbije, vladi i Ministarstvu finansija i da očekuju njihov odgovor.

On je ocenio da je neizvodljivo da banke kontrolišu uplatu poreza, ne samo tehnički, već i sistemski jer se, prema njegovim rečima, zna ko ima pravo da kontroliše uplatu poreza i ko ima mehanizme da to proverava.

Zakonom o poreskom postupku i administraciji predviđeno je da banke od 1. jula budu uključene u sistem kontrole uplate poreza i doprinosa na zarade i da u slučaju da porezi i doprinosi nisu usplaćeni ne mogu da dozvole ni isplatu zarada.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.