Kredit Svetske banke u decembru

Izvor: RTS, 11.Sep.2014, 12:54   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kredit Svetske banke u decembru

Šef kancelarije Svetske banke u Beogradu Toni Verheijen rekao je da ta banka pregovara sa Vladom Srbije o tome koji će se projekti finansirati iz kredita od ukupno 300 miliona dolara namenjenog sanaciji šteta od poplava, koji bi trebalo da stigne u decembru ove godine.

Verheijen je u intervjuu za NIN rekao da bi dogovor o kreditu trebalo da se postigne do kraja ove ili u toku sledeće nedelje, a Odbor Izvršnih >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << direktora Svetske banke trebalo bi da odobri taj zajam na sednici 3. oktobra, prenosi Beta.

Kako je dodao, oko 150 miliona dolara biće odobreno za uvoz struje, jer sam EPS ne bi mogao to da finansira i ugrozilo bi se finansijsko poslovanje kompanije, a veruje da je time Vlada htela i da izbegne gotovo izvesne restrikcije struje na zimu.

Dodatnih 50 miliona biće odobreno za sanaciju elektroenergetskih postrojenja i ispumpavanje vode iz zapadnog polja Tamnava, 70 miliona dolara je pomoć poljoprivrednicima u 49 opština i oko 22 miliona dolara za sanaciju šteta na ključnim sistemima zaštite od poplava, pojasnio je Verheijen.

Istakao je da reforme u Srbiji kasne, a cena kašnjenja je više od milijardu evra godišnje.

"Samo preduzeća u restrukturianju koštaju Srbiju godišnje 750 miliona dolara. Odlaganje fiskalne konsolidacije dovelo je do povećanja budžetskog deficita za jedna do dva odsto BDP-a ili 500- 600 miliona evra", rekao je Verheijen.

Prema njegovim rečima, pravi test za Vladu biće rešavanje sudbine državna 502 preduzeća, čija je prodaja raspisana polovinom avgusta.

"Javni poziv za strateške partnere završava se 15. septembra i tada nastupa veliki izazov za Vladu- da likvidira ona preduzeća za koja nema kupaca, a na to se obavezala", istakao je Verheijen i dodao da očekuje da se ceo proces završi do kraja marta 2015. godine.

Procena Svetske banke je da čak dve trećine od 157 preduzeća u restrukturiranju nema šanse da opstane, a od ostalih, 50-60 uopšte nema zaposlene i ne radi ništa, odnosno predstavljaju svojevrsne ljušture.

Urgentna reforma javnih preduzeća

Komentarišući izostanak konkursa za izbor direktora javnih preduzeća u Srbiji, Verheijen je istakao da bi Svetska banka najviše volela da konkursa bude.

"U ovom trenutku urgentnost reformi javnih preduzeća je tolika da ko god može da ih reformiše i preokrene, može da računa na našu podršku", rekao je Verheijen, odgovarajući da to važi i za Milana Beka u "Železnicama Srbije", ako može da reformiše to preduzeće.

Šef Svetske banke u Beogradu rekao je da bez smanjenja plata i penzija nije moguće smanjiti deficit budžeta Srbije.

"Ipak, ni mi ni MMF ne očekujemo mnogo od samog rebalansa budžeta  već od plana trogodišnjeg programskog budžeta od 2015- 2017. koji treba da donese mere za zaustavljanje rastućeg javnog duga", rekao je on.

Prema njegovim rečima, aranžman sa MMF-om je moguć ako ima političke volje, a Vlada zna šta treba da učini i kolike su uštede potrebne.

"Ako Srbija ne napravi dogovor sa MMF-om to nije rizik samo za nju već i za ceo region jer se negativni efekti šire. Ipak, politički nije lako napraviti dogovor, jer da su pregovori o aranžmanu počeli u januaru, radilo bi se o nižem procentu smanjenja plata i penzija", rekao je Verheijen.

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Verheijen: Kredit od 300 miliona dolara operativan do kraja godine

Izvor: Capital.ba, 11.Sep.2014

BEOGRAD, Šef Kancelarije Svjetske banke u Beogradu Toni Verheijen rekao je da bi do kraja ove ili u toku naredne nedjelje trebalo da bude postignut dogovor sa Vladom Srbije o tome koji će sve projekti biti finansirani iz kredita od ukupno 300 miliona dolara namijenjenog za sanaciju štete od poplava. „Nakon...

Nastavak na Capital.ba...

Kredit Svetske banke u decembru

Izvor: SEEbiz.eu, 11.Sep.2014

BEOGRAD - "Dogovor bi trebalo da se postigne do kraja ove ili u toku sledeće nedelje, a Odbor Izvršnih direktora Svetske banke trebalo bi da odobri ovaj zajam na sednici 3. oktobra."

Nastavak na SEEbiz.eu...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.