Kraj jedne zablude: Pseće godine ne treba množiti sa sedam

Izvor: Blic, 13.Maj.2013, 16:29   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kraj jedne zablude: Pseće godine ne treba množiti sa sedam

Rasprostranjeno verovanje da jedna pseća godina “vredi” kao sedam ljudskih i da relativnu starost svog psa možete da izračunate naprosto tako što ćete njegove godine pomnožiti sa sedam samo je mit, a prava računica koja određuje odnos vaše starosti i starosti vašeg ljubimca dosta je složenija, tvrde poznavaoci pasa koji su proučavali ovu temu.

Psi su, naime, vrsta životinja među čijim rasama postoje varijacije u izgledu i veličini kakve se ni kod jedne druge >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << vrste ne mogu naći, a upravo od veličine i rase zavise i dosta značajne razlike u dugovečnosti i brzini razvoja.

Opšte pravilo glasi da veće rase žive kraće, ali rastu i razvijaju se sporije od malih, što znači da će, recimo, maleni jorkširski terijer sa dve godine biti “stariji”, a sa pet godina “mlađi” od danske doge.

Velike rase, naime, punu veličinu i fiziološku zrelost dostižu tek sa dve godine, ali nakon toga u principu mogu da očekuju samo još 4-6 godina života, dok životni vek malih i srednjih rasa u principu iznosi 10 do 15 godina.

Pored veličine, međutim, nakon treće godine veliku ulogu igra i konkretna rasa, pa je tako buldog, pas srednje veličine, rasa koja živi najkraće (samo oko 6 godina) dok neke rase manjih terijera mogu da dožive i 15 do 20 godina.

Tokom prve tri godine, dakle, relativna starost psa može da se proceni u zavisnosti od njegove veličine:

- Za male pse: 12,5 godina za svaku ljudsku godinu, tokom prve dve godine života

-Za pse srednje veličine: 10,5 godina za svaku ljudsku godinu tokom prve dve godine

-Za velike pse: 9 godina za svaku ljudsku godinu tokom prve dve godine

Za psa starijeg od 3 godine presudna je, međutim, rasa.

Stoga ćete za buldoga broj godina pomnožiti sa 13,42, za nemačkog ovčara (i rase sličnog rasta i konstitucije) sa 7,84. a za minijaturnog jazavičara i druge “mališane” sa 4,32.

Istraživači sa Univerziteta Džordžije utvrdili su i da na dugovečnost pasa utiče i sterilizacija, u tom smislu da sterilisane jedinke žive nešto duže.

Najčitanije SADA:

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Kraj jedne zablude: Pseće godine ne treba množiti sa sedam

Izvor: Dzungla.org, 13.Maj.2013

Rasprostranjeno verovanje da jedna pseća godina “vredi” kao sedam ljudskih i da relativnu starost svog psa možete da izračunate naprosto tako što ćete njegove godine pomnožiti sa sedam samo je mit, a prava računica koja određuje odnos vaše starosti i starosti vašeg ljubimca dosta je složenija,...

Nastavak na Dzungla.org...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.