Izvor: RTS, 22.Mar.2012, 13:07 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kraj drame u Tuluzu, Merah likvidiran
Osumnjičeni za ubistvo Jevreja u Tuluzu Muhamed Merah je mrtav. Tri policajca od kojih jedan teže povređena u hapšenju, javljaju francuski mediji. Prethodno odjeknule tri eksplozije ispred stana.
11.43- U akciji hapšenja tri specijalca povređena, od kojih jedan teško.
11.35 - Muhamed Merah je mrtav, saopštila francuska policija, prenosi Figaro.
11.10 - Francuska policija upala u stan u kojem se nalazi Merah, rečeno listu Figaro >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << u policiji. U zgradi se začuli pucnji.
10.44 - Nove tri ekplozije odjeknule ispred Merahovog stana, javlja Rojters.
Muhamed Merah, osumnjičeni za ubistva sedam ljudi u proteklih dve nedelje, ubijen je u akciji specijalnih snaga francuske policije. U pucnjavi koja usledila nakon početka akcije hapšenja ranjena su tri policajca, od kojih je jedan pretrpeo teške povrede, javljaju francuski mediji.
Posle dugotrajne opsade njegovog stana i neuspelog pregovaranja, policija je odlučila da silom privede Meraha. U prepodnevnim časovima, nešto pre početka akcije hapšenja, odjeknule su tri detonacije, najverovatnije šok-bombe, prenose francuski mediji.
Pozivajući se na izjave svedoka, Rojters prenosi da su te eksplozije mnogo jače od onih koje je tokom noći izazvala policija oko petospratne zgrade, u nameri da se Merah zastraši.
"Opsada bliži se kraju", rekli su policijski izvori, prenosi AFP.
Jedinice specijalne policije sinoć su upale u Merahov stan. "Specijalci su ušli u stan osumnjičenog i napreduje se korak po korak", rekao je za Figaro izvor blizak policiji.
"Od sinoć nemamo nijedan znak da je živ. Nadamo se da je živ. Sinoć oko 22.45 Merah je rekao da želi da umre sa oružjem u rukama", rekao je ministar untrašnjih poslova Klod Gean za televiziju RTL.
Ipak, prema njegovim rečima, čudno je da Merah "nije reagovao na eksplozije" koje je trebalo da ga zastraše.
Pošto su pregovori sa Merahom propali, policija je sinoć nešto pre ponoći otpočela napad na njegov stan. Potom su specijalne jedinice francuske policije probile zid Merahovog stana.
Eksplozije i pucnjava čuli su se gotovo na svaki sat. Usled eksplozija uništena su dva prozora u Merahovom stanu. Da bi ga sprečila da ode na spavanje, policija je naredila da se u stanu isključe struja, voda i gas.
Merah je juče u jednom trenutku pristao da se preda, ali se predomislio.
Veruje se da je Merah dobro naoružan, a ministar odbrane Žerar Longe rekao je juče da ga vlasti žele živog.
"Želimo da ga uhvatimo živog, kako bi mogao da bude priveden pravdi, saznamo njegove motive i ko su mu bili pomagači, ako ih je imao", rekao je ministar televizijskom kanalu TF1.
Muhamed Merah se u petospratnicu u predgrađu Tuluza zabarikadirao u sredu ujutro u tri sata. Merah je, prema vlastima, priznao da je ubio troje dece i rabina u Tuluzu i vojnike u Montobanu, 11, 15. i 19. marta.
Merahov krvavi pir
U ponedeljak ujutro ubica je na motoru došao do jevrejske škole "Blago Tore" i ubio 31-godišnjeg Jonatana Sandlera, njegova dva sina, četvorogodišnjeg Gabrijela i godinu starijeg Arijela, kao i sedmogodišnju Mirjam Monsonego, kćerku direktora jevrejske škole.
Tom prilikom, teže je ranjen jedan 17-godišnji mladić. Merah se sumnjiči i da je u četvrtak 15. marta ubio tri vojnika severnoafričkog porekla u gradu Montabanu, koji se nalazi 46 kilometara južno od Tuluza. On je pucao na vojnike sa motocikla u pokretu.
Merah je imao bogat dosije kao maloletni delinkvent, a, prema tvrdnjama francuske policije, pod nadzorom je bio godinama zbog fundamentalističkih stavova.
Francuski mediji juče su javili da je Merah pre pet godina bio osuđen na zatvorsku kaznu u Avganistanu zbog bombaških napada, ali je, uz pomoć talibanskih pobunjenika, uspeo da pobegne iz zatvora. Međutim, tu tvrdnju načelnika zatvora u avganistanskom gradu Kandaharu, Gulama Faruka, demantovali su njegov advokat i predstavnik guvernera Kandahara.
Faruk je tvrdio da su avganistanske snage bezbednosti uhapsile Meraha 19. decembra 2007. godine i da je on osuđen na tri godine zatvora zbog postavljanja bombi u južnoj provinciji Kandahar.
Predstavnik guvernera Kandahara Ahmed Džavid Fejsal, rekao je da su te tvrdnje neosnovane i da nema podataka da je Merah bio zatvoren u Avganistanu 2007. godine. "Snage bezbednosti u Kandaharu nikada nisu uhapsile francuskog državljanina Mumameda Meraha", rekao je on.
Merahov advokat u Francuskoj Kristina Etelin rekla je da je njen klijent bio u zatvoru u Francuskoj, od decembra 2007. do septembra 2009. godine, gde je služio kaznu zbog pljačke i nasilja i da, naravno, u to vreme nije mogao da bude u Avganistanu.
Francuski ministar unutrašnjih poslova Klod Gean izjavio je da je napadač iz Tuluza bio u Pakistanu i Avganistanu i da je ubistva počinio iz osvete zbog učešća francuske vojske u intervencijama u inostranstvu.
U Pakistanu, neimenovani obaveštajni izvor rekao je da u toj zemlji Merah nikada nije bio uhapšen i da nemaju podataka o njemu.







